Aktualności

manifesto-4

„Manifesto” z Cate Blanchett to intelektualna podróż – film od dziś w kinach!

Czy w dzisiejszych czasach manifesty sztuki mają siłę zmieniania świata i nas? Czy radykalne idee, głoszone w XX wieku, wciąż mają na nas wpływ i potrafią zmusić nas do działania? Nad tą kwestią pochyla się Julian Rosefeldt, niemiecki artysta wizualny, w filmie „Manifesto”. Nietypowy to film – pierwotnie rozpisana na 13 ekranów instalacja, w której mówi do widzów tylko jedna osoba (ale za to w 13 rolach) – aktorka Cate Blanchett. 

Film wśród widzów i krytyków wzbudził wielorakie reakcje: jedni chwalą go za tchnięcie życia w często prawie stuletnie teksty dzięki nadaniu im nowych kontekstów, inni uważają, że film te teksty ośmiesza, a jeszcze inni w ogóle nie pochylają się nad samą treścią, tylko zachwycają aktorskim kunsztem Blanchett. Co ważne jednak, wielu recenzentów podkreśla, że nie trzeba być krytykiem sztuki, ani doskonałym znawcą manifestów, by odkryć w filmie coś dla siebie. 

„Manifesto” w istocie samo jest wizualnym manifestem i kieruje się przeciwko wszystkim tym jednostkowym, dyktatorskim wizjom świata, które mówią o sobie, że są jednocześnie uniwersalne i oryginalne, że obrócą w gruz stare języki, a nowe zbudują od podstaw, bo tylko one wiedzą jak. Rosefeldt nie popada w tym swoim sprzeciwie w kaznodziejską zapalczywość, trzyma się blisko widzów, blisko przystępnej, przejrzystej formy scenicznego monologu. Dla filmu, który wyrósł z hermetycznego podłoża galerii sztuki, to chyba najlepsza rekomendacja. Nie bójcie się więc „Manifesto”, bo „Manifesto” jest dla was, a nie dla białych ścian muzeum.
Marcin Stachowicz, Filmweb   8/10   PEŁNA RECENZJA

Manifesto jest naprawdę poruszającym obrazem, hipnotyzującym, inteligentnie i przewrotnie zbudowanym. 
Bernadetta Trusewicz, FDB.pl   8/10   PEŁNA RECENZJA

Uznany niemiecki artysta audiowizualny i australijska zdobywczyni dwóch Oscarów powołują do nowego życia przełomowe manifesty artystyczne XX wieku. Blanchett dostała od Rosefeldta nieograniczone pole do popisu. Wykorzystała je mistrzowsko.
Anna Tatarska, Co Jest Grane 24   5/6   PEŁNA RECENZJA

Nie trzeba specjalizować się w historii sztuki XX wieku, by docenić „Manifesto” niemieckiego twórcy video instalacji artystycznych, Juliana Rosefeldta. Cate Blanchet w mistrzowskim występie cytuje najsłynniejsze manifesty ostatniego stulecia. Rzecz w tym, że nie co, ale jak to robi! 
Martyna Olszowska, Interia.pl   8/10   PEŁNA RECENZJA

Intelektualna podróż po ideach, koncepcjach i sztuce XX wieku. Erudycyjna uczta, która prowokuje, inspiruje, dekonstruuje, polemizuje i bezkarnie drwi.
Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu   8/10   PEŁNA RECENZJA

„Manifesto” w kinach

od 17 listopada 2017