Aktualności

MUSTANG - photo 6

Kiedy kobiety są towarem: pokaz specjalny filmu „Mustang” z dyskusją z udziałem tureckich aktywistów

12 kwietnia o godz. 17:30 zapraszamy do warszawskiego kina Muranów na specjalny pokaz filmu „Mustang”, opowiadającego historię pięciu sióstr, które rodzina usiłuje po kolei zmusić do wyjścia za mąż. W świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Po pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem członków Stowarzyszenia „Dziecko tematem dnia” (tur. Gündem Çocuk Derneği), zajmującego się ochroną praw dziecka w Turcji. W jego skład wchodzą specjaliści różnych profesji, w tym prawnicy, socjolodzy, psycholodzy, architekci czy wykładowcy. Jednym z gości debaty będzie liderka grupy, Emrah Kirimsoy. Tureccy aktywiści przyjechali do Polski na zaproszenie Fundacji La Strada.

Plan wieczoru:
17:30 – początek filmu
19:10 – początek dyskusji

Bilety w cenie 20 zł.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/MUSTANG_LaStrada/

OPIS FILMU
Nominowany do Oscara (w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny) debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

„Mustang”, który walczy o nagrody w barwach Francji, nominowany był zarówno do Oscara, jak i Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (w obu konkurował z „Synem Szawła”). Zdobył również 4 Nagrody Cezara („francuskie Oscary”), w tym dla Najlepszego Debiutu i Najlepszego Scenariusza, a także nagrodę FIPRESCI przyznawaną przez stowarzyszenie krytyków filmowych dla Największego Odkrycia Filmowego 2015 i wiele nagród publiczności na europejskich festiwalach filmowych. Jest też laureatem Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX oraz nagrody Europejskiej Akademii Filmowej dla Odkrycia Roku. Na Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu wygrał Plebiscyt Młodej Publiczności oraz otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

„Mustang” w kinach

od 8 kwietnia 2016