Aktualności

jack-nicholson-toni-erdmann

Jack Nicholson jako Toni Erdmann? Amerykanie planują remake niemieckiego kandydata do Oscara

Wytwórnia Paramount Pictures zapowiedziała anglojęzyczny remake nominowanej do Oscara niemieckiej komedii „Toni Erdmann” w reżyserii Maren Ade. Główne role zagrać mają Jack Nicholson oraz Kristen Wiig („Marsjanin”, „Ghostbusters. Pogromcy duchów”). Dla kończącego w tym roku 80 lat Nicholsona – nieoficjalnie na filmowej emeryturze – byłaby to pierwsza rola od 2010 roku („Skąd wiesz?” w reż. Jamesa L. Brooksa). Hollywoodzkie źródła donoszą, że 3-krotny zdobywca Oscara jest wielkim fanem niemieckiej produkcji i że sam zgłosił się do wytwórni z pomysłem na remake.

Wciąż nieznane jest nazwisko reżysera remake’u, wiadomo jednak, że Maren Ade, reżyserka i autorka scenariusza niemieckiego oryginału, będzie jego producentem wykonawczym.

„Toni Erdmann” to pokazywana obecnie na ekranach polskich kin pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką (Sandra Hüller), a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem (Peter Simonischek). Film zdominował ubiegłoroczne Europejskie Nagrody Filmowe, otrzymując 5 statuetek w 5 najważniejszych kategoriach (najlepszy film, reżyser, scenariusz, aktor i aktorka). Jest również nominowany do Oscara 2016 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. 

Najnowszy film Maren Ade („Wszyscy inni”) to pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem.

Pokazana w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes komedia „Toni Erdmann” stała się wydarzeniem imprezy. W rankingu międzynarodowej krytyki prowadzonym przez magazyn Screen otrzymała najwyższe oceny spośród wszystkich filmów recenzowanych w ostatniej dekadzie. Film okazał się również niekwestionowanym triumfatorem gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Nominowany w 5 kategoriach zdobył wszystkie najważniejsze nagrody: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, za Najlepszy Scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról: Sandry Hüller (Najlepsza Aktorka) i Petera Simonischeka (Najlepszy Aktor). Maren Ade stała się tym samym pierwszą kobietą w 29-letniej historii Europejskich Oscarów, której film zdobył główną nagrodę Akademii. „Toni Erdmann” jest również nominowany do nagród BAFTA oraz jest niemieckim kandydatem do Oscara .

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom z przeciętnego niemieckiego przedmieścia. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

„Toni Erdmann” to przewrotna, wzruszająca komedia o tym, co jest w życiu naprawdę ważne. To historia kobiety, która poświęciła wszystko dla pracy, ale będzie musiała przemyśleć wyznawane przez siebie wartości. Może to właśnie szalony Toni Erdmann pomoże jej odkryć coś, czego nałogowa pracoholiczka nie była w stanie dostrzec?

„Toni Erdmann” już w kinach