Aktualności

po-tamtej-stronie_foto1

Humor i wielkie serce: „Po tamtej stronie” Kaurismäkiego od dziś w kinach

Od dziś w kinach najnowszy film fińskiego mistrza czarnych komedii, Akiego Kaurismäkiego: „Po tamtej stronie”. Nagrodzony na Berlinale oraz przez światowych krytyków film trafia teraz do polskich widzów, przy pozytywnych recenzjach rodzimych krytyków. Recenzenci podkreślają piękno i prostotę filmu, który opowiada wzruszającą, ale też zabawną historię przyjaźni. Promuje wartości, których tak potrzeba w dzisiejszych czasach: dobro, życzliwość i empatię.

„Po tamtej stronie” opowiada prostą historię. Może nawet zbyt prostą, bez wielkiej inwencji napisaną i ze zbyt dużą ilością arbitralnych pomysłów – ale ciepłą, sympatyczną, chwilami zabawną, a gdy trzeba wzruszającą. Zawarty w niej program moralny też jest prosty: życzliwość, empatia, ludzki stosunek do człowieka. Tylko tyle i aż tyle.
Paweł Mossakowski, Co Jest Grane 24   5/6

Tę pozornie lekką komedię o europejskiej odysei syryjskiego mechanika, którego cała niemal rodzina zginęła w Aleppo, powinni obejrzeć wszyscy, którzy tak ochoczo protestują przeciwko przyjmowaniu do Polski imigrantów. (…) W tym pięknym filmie udzielającym lekcji empatii śmiech i wzruszenie towarzyszy do końca. 
Janusz Wróblewski, Polityka   5/6

Kaurismäki pozwala nam ocenić we własnym sumieniu, na spokojnie, które z ekranowych absurdów są raczej zabawne, raczej smutne czy raczej wołające o pomstę do nieba. Przekonuje przy tym, że odruchy sumienia powinny być czymś zwyczajnym, naturalnym. W epoce pojedynków na to, kto kogo bardziej przekrzyczy – bezcenne. Filmowa polityka bez małostkowego posmaku felietonu? Bingo.
Jakub Popielecki, Filmweb.pl   7/10

Należy zapamiętać „Po tamtej stronie”. (…) Arcydziełem być nie chce, co więcej, określeniem takowym gardzi i gębę sobie wyciera, ale tak naprawdę zasługuje na Złotego Niedźwiedzia, Srebrnego, na wszystkie. I to teraz, zaraz, już.
Marta Bałaga, Onet.pl

Aki opowiada, bez zbędnego zadęcia i sentymentalizmu, poruszającą historię przyjaźni i braterstwa ponad rasowymi podziałami. Na jednym biegunie stawia organizacje państwowe, które wbrew deklaracjom nie potrafią pomóc potrzebującym. Na drugim – zwykłych obywateli, których poczucie małej wspólnoty jest silniejsze niż uprzedzenia.
Radek Folta, Film jak sen   9/10

Cudowne w filmie Kaurismäkiego jest to, że opowiadając o uchodźcach, nie ma w nim propagandy, moralizowania, poczucia, że oto oglądamy kino zaangażowane społecznie. Ten film jest nieprzegadany, a jego siłą są obrazy, statyczne kadry, pełne surrealistycznej poetyki i czarnego humoru, choć nie tak radykalnie zakręconego jak u Roya Anderssona.
Mariola Wiktor, Dziennik.pl

(…) problem uchodźców przestaje być tematem interwencyjnym. Zamiast tego gdzieś na przecięciu minimalistycznej komedii i realistycznej bajki powstaje słodko-gorzka przypowieść o tym, że ludzie są dobrzy.
Anita Piotrowska, Charaktery

Kaurismaki kolejny raz udowodnił, że do zrobienia znakomitego kina wystarczy humor i wielkie serce. „Po tamtej stronie” jest kwintesencją oryginalnego stylu tego fińskiego reżysera, który postanowił po swojemu skomentować niezwykle palący problem przybywania do Europy kolejnych fal uchodźców z Bliskiego Wschodu.
Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu   7/10