Aktualności

Lux

Gdzie jest widownia? 28 listopada debata w kinie Muranów w ramach Dni Nagrody LUX

Gutek Film oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce zapraszają w dniach 27-29 listopada do warszawskiego kina Muranów na pokazy filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2014. Każdego dnia zostanie pokazany jeden z filmów z finałowej trójki.

Dodatkowo 28 listopada o godz. 19:00 odbędzie się debata na temat „Gdzie jest widownia? Europejskie filmy i ich publiczność”. W debacie udział wezmą:
- Bogdan Zdrojewski – poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Kultury i Edukacji
- Maciej Szymanowicz – przedstawiciel Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury, Kreatywna Europa – MEDIA
- Kinga Jakubowska – prezes Fundacji Legalna Kultura
- Robert Baliński – project manager ds. koprodukcji międzynarodowych w Dziale Współpracy Międzynarodowej PISF
- Marek Bień – przedstawiciel Gutek Film, project manager Scope50 wspieranego w ramach schematu Rozwój Widowni Kreatywnej Europy-MEDIA

Debatę poprowadzi Jakub Kukla, dziennikarz Polskiego Radia 24.

Po debacie zapraszamy na projekcję filmu „Girlhood” („Bande de Filles”), a po seansie – na koktajl.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny

Wejściówki na seanse można odbierać od 24 listopada w kasie kina Muranów w godz. 10.00 – 20.30. Liczba biletów na każdy seans jest ograniczona.

LUX FILM DAYS FB_PL

Opisy filmów wchodzących w skład przeglądu:

CLASS ENEMY (RAZREDNI SOVRAŽNIK), reż. Rok Biček, Słowenia
27 listopada, godz. 19:00

Z powodu ogromnych różnic w postrzeganiu tego, czym jest życie, relacja między uczniami a ich nowym nauczycielem języka niemieckiego staje się nie do zniesienia. Emocje biorą górę nad myśleniem, a świadomość, że nie wszystko jest czarno-białe, nadchodzi zbyt późno.  

GIRLHOOD (BANDE DE FILLES), reż. Céline Sciamma, Francja
28 listopada, godz. 19:00 (projekcja filmu poprzedzona debatą)

Przytłoczona swoją rodziną, zerowymi perspektywami w szkole oraz zachowaniem chłopaków rządzących osiedlem, na którym mieszka, Marieme zaczyna nowe życie po spotkaniu grupy trzech wyzwolonych dziewcząt. Dziewczyna zmienia imię i styl oraz rzuca szkołę, szukając akceptacji w gangu w nadziei, że przyniesie jej to wolność.  

IDA, reż. Paweł Pawlikowski, Polska, Dania
29 listopada, godz. 19:00

Polska, 1962 r. Anna jest śliczną osiemnastoletnią kobietą, przygotowującą się do złożenia ślubów w zakonie, w którym mieszka od dziecka, gdy została sierotą. Dowiaduje się, że ma żyjącą krewną, którą musi odwiedzić przed złożeniem ślubów zakonnych – siostrę matki o imieniu Wanda. Obie kobiety wyruszają we wspólną podróż, odkrywając prawdę o sobie i swojej przeszłości.

Zapraszamy na tegoroczne

Dni Nagrody LUX

oraz debatę

27-29 listopada 2014

w kinie Muranów