Filmy

Upały

Tytuł oryginalny: Hundstage
Tytuł angielski/międzynarodowy: Dog Days
Reżyser: Urlich Seidl
Występują: Maria Hofstatter, Alfred Mrva, Erich Finsches
Kraj produkcji: Austria
Rok produkcji: 2001
Data premiery: 10 stycznia 2003
Język oryginalny: niemiecki
Gatunek: dramat
Czas trwania: 121 min.


Upalny, duszny dzień na przedmieściach Wiednia, gdzieś między autostradą a drogami wylotowymi z miasta. Dokoła hipermarkety i nowoczesne budynki mieszkalne. W czasie tych letnich dni (oryg. tytuł Hundstage, czyli pieskie dni, odnosi się do najbardziej upalnego letniego okresu, tj. od 22 czerwca do 23 sierpnia, kiedy to Słońce znajduje się w gwiazdozbiorze Psa; tzw. kanikuła) rozwija się i przeplata sześć różnych opowieści, które odkrywają przed nami świat odarty z iluzji, pełen samotnych ludzi. Poznajemy autostopowiczkę, sprzedawcę systemów alarmowych, rozwiedzioną parę, nauczycielkę, jej kochanka i przyjaciela kochanka, młodą dziewczynę i jej zazdrosnego chłopaka. Wszyscy mają poczucie utraconej miłości, pragną jej, ale nie mogą pokonać własnej niemocy. Leniwe, przepełnione melancholią dni bohaterzy spędzają wylegując się w słońcu. Alkohol, seks i pijackie śpiewy pozwalają im przetrwać noce, w czasie których budzi się w nich agresja i inne, tłumione dotąd, prymitywne emocje. Nie znajdując nigdzie schronienia przed lejącym się żarem z nieba, ludzie stają się coraz bardziej napięci i skłonni do wybuchu. Tak wygląda intymne życie bohaterów obnażone z upiększających kłamstw. W powietrzu wyczuwa się narastającą agresję.

Upały pokazują bez upiększeń, w sposób czasami szokujący codzienne szaleństwo życia. W chorym, zdegenerowanym świecie, gdzie zszargane zostały wszystkie świętości, łącznie z hymnem Austrii, i gdzie seks oraz przemoc są na porządku dziennym, pojednanie i porozumienie wydają się niemożliwe.

Ulrich Seidl, reżyser wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych nadal uprawia charakterystyczny dla siebie styl narracji. Tym razem po raz pierwszy w filmie fabularnym.120 uderzeń serca

Grand Prix MFF w Cannes 2017. 6 Cezarów 2018, w tym dla Najlepszego Filmu.  
W kinach od 11 maja

Nigdy cię tu nie było

Jej zniknięcie. Jego obsesje. Ich zemsta. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes.  
W kinach od 13 kwietnia

Happy End

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych.    
W kinach od 16 marca

W ułamku sekundy

Złoty Glob dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego 2018. Diane Kruger Najlepszą aktorką MFF w Cannes 2017.
W kinach od 23 lutego

Księżyc Jowisza

Nowy film Kornéla Mundruczó, unikalne połączenie trzymającego w napięciu kina akcji z odważnym filmem artystycznym.
W kinach od 26 stycznia

I tak cię kocham

Cudowna komedia romantyczna, która stała się przebojem światowych kin. Świeża, błyskotliwa i nieoczywista. Nominacja do Oscara® w kategorii: Najlepszy...
W kinach od 5 stycznia