Filmy

Szepty i krzyki

Tytuł oryginalny: Viskningar och rop
Tytuł angielski/międzynarodowy: Cries & Whispers
Reżyser: Ingmar Bergman
Występują: Harriet Andersson, Liv Ullmann, Kari Sylwan
Kraj produkcji: Szwecja
Rok produkcji: 1972
Data premiery: 13 kwietnia 2007
Data premiery DVD: 14 września 2007
Język oryginalny: szwedzki, niemiecki, duński
Gatunek: dramat
Czas trwania: 81 min.


kup-dvd_03

Jedno z najgłośniejszych filmowych arcydzieł Ingmara Bergmana.

Szepty i krzyki narodziły się z wizji plastycznej. Zdarza się, że obrazy uparcie powracają, a ja nie wiem dlaczego - wspomina Ingmar Bergman - Potem znikają, znów powracają i są dokładnie takie same. Cztery kobiety w bieli w czerwonym pokoju. Krzątają się, szepczą między sobą i są nader tajemnicze. (…) Opisana powyżej scena prześladowała mnie przez rok. Byłem akurat zajęty czym innym, ale ponieważ te kobiety powracały z wielkim uporem, zrozumiałem, że czegoś chcą.

Jest początek XX wieku, jesień - Agnes, samotna właścicielka XVIII-wiecznego pałacyku umiera na raka. Jej siostry przybywają, aby towarzyszyć jej w ostatnich chwilach. Jednak kobiety najwyraźniej nie mają ze sobą prawdziwego kontaktu, Karin i Maria boją się śmierci siostry i uciekają do swoich spraw. W ich życiu panuje pustka, ich małżeństwa są emocjonalnym piekłem - Karin obsesyjnie nienawidzi dużo starszego Frederika, a Maria zamierza zdradzić Joakima, cały czas uwodząc lekarza Agnes. Jedyną osobą, która cierpliwie czuwa przy łóżku chorej jest Anna - służąca, która niedawno straciła własne dziecko. Nawet bliskość śmierci nie jest w stanie wytrącić tego świata ze stanu emocjonalnego otępienia, hipokryzji i wszechobecnego egoizmu.

Początek jak z Trzech sióstr, koniec jak z Wiśniowego sadu, a w środku Strindberg - tak François Truffaut ocenił to, jak je nazwał, arcydzieło czystego obrazu na temat kobiet.

Bergmanowi wspólnie ze Svenem Nykvistem udało się (Oscar za zdjęcia) udało się stworzyć subtelną fantasmagorię na pograniczu jawy i snu o bardzo intensywnej atmosferze emocjonalnej. Jako idealne arcydzieło o doskonałej harmonii tematu i formy film stanowił nieskazitelne spełnienie i podsumowanie estetyki intymistycznego kina made by Ingmar Bergman, uprawianego przez reżysera w latach 60. Tadeusz Szczepański

Oscar dla Svena Nykvista za najlepsze zdjęcia w 1974, nominacje do Oscara 1974 za najlepszy film obcojęzyczny, reżyserię, scenariusz oraz kostiumy, nominacja do Złotego Globu 1973 dla najlepszego filmu obcojęzycznego, Technical Grand Prize na MFF w Cannes 1973.

Nigdy cię tu nie było

Jej zniknięcie. Jego obsesje. Ich zemsta. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes.  
W kinach od 13 kwietnia

Happy End

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych.    
W kinach od 16 marca

W ułamku sekundy

Złoty Glob dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego 2018. Diane Kruger Najlepszą aktorką MFF w Cannes 2017.
W kinach od 23 lutego

Księżyc Jowisza

Nowy film Kornéla Mundruczó, unikalne połączenie trzymającego w napięciu kina akcji z odważnym filmem artystycznym.
W kinach od 26 stycznia

I tak cię kocham

Cudowna komedia romantyczna, która stała się przebojem światowych kin. Świeża, błyskotliwa i nieoczywista. Nominacja do Oscara® w kategorii: Najlepszy...
W kinach od 5 stycznia

Serce miłości

Fascynujący portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej, z Justyną Wasilewską i Jackiem Poniedziałkiem w rolach głównych...
W kinach od 1 grudnia 2017