Filmy

Szepty i krzyki

Tytuł oryginalny: Viskningar och rop
Tytuł angielski/międzynarodowy: Cries & Whispers
Reżyser: Ingmar Bergman
Występują: Harriet Andersson, Liv Ullmann, Kari Sylwan
Kraj produkcji: Szwecja
Rok produkcji: 1972
Data premiery: 13 kwietnia 2007
Data premiery DVD: 14 września 2007
Język oryginalny: szwedzki, niemiecki, duński
Gatunek: dramat
Czas trwania: 81 min.


kup-dvd_03

Jedno z najgłośniejszych filmowych arcydzieł Ingmara Bergmana.

Szepty i krzyki narodziły się z wizji plastycznej. Zdarza się, że obrazy uparcie powracają, a ja nie wiem dlaczego - wspomina Ingmar Bergman - Potem znikają, znów powracają i są dokładnie takie same. Cztery kobiety w bieli w czerwonym pokoju. Krzątają się, szepczą między sobą i są nader tajemnicze. (…) Opisana powyżej scena prześladowała mnie przez rok. Byłem akurat zajęty czym innym, ale ponieważ te kobiety powracały z wielkim uporem, zrozumiałem, że czegoś chcą.

Jest początek XX wieku, jesień - Agnes, samotna właścicielka XVIII-wiecznego pałacyku umiera na raka. Jej siostry przybywają, aby towarzyszyć jej w ostatnich chwilach. Jednak kobiety najwyraźniej nie mają ze sobą prawdziwego kontaktu, Karin i Maria boją się śmierci siostry i uciekają do swoich spraw. W ich życiu panuje pustka, ich małżeństwa są emocjonalnym piekłem - Karin obsesyjnie nienawidzi dużo starszego Frederika, a Maria zamierza zdradzić Joakima, cały czas uwodząc lekarza Agnes. Jedyną osobą, która cierpliwie czuwa przy łóżku chorej jest Anna - służąca, która niedawno straciła własne dziecko. Nawet bliskość śmierci nie jest w stanie wytrącić tego świata ze stanu emocjonalnego otępienia, hipokryzji i wszechobecnego egoizmu.

Początek jak z Trzech sióstr, koniec jak z Wiśniowego sadu, a w środku Strindberg - tak François Truffaut ocenił to, jak je nazwał, arcydzieło czystego obrazu na temat kobiet.

Bergmanowi wspólnie ze Svenem Nykvistem udało się (Oscar za zdjęcia) udało się stworzyć subtelną fantasmagorię na pograniczu jawy i snu o bardzo intensywnej atmosferze emocjonalnej. Jako idealne arcydzieło o doskonałej harmonii tematu i formy film stanowił nieskazitelne spełnienie i podsumowanie estetyki intymistycznego kina made by Ingmar Bergman, uprawianego przez reżysera w latach 60. Tadeusz Szczepański

Oscar dla Svena Nykvista za najlepsze zdjęcia w 1974, nominacje do Oscara 1974 za najlepszy film obcojęzyczny, reżyserię, scenariusz oraz kostiumy, nominacja do Złotego Globu 1973 dla najlepszego filmu obcojęzycznego, Technical Grand Prize na MFF w Cannes 1973.

McQueen

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Opowieść o człowieku, który na zawsze odmienił świat mody.
W kinach od 20 lipca

Ava

Jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów francuskich ostatnich lat. Zwycięski film 4. edycji Scope100.
W kinach od 29 czerwca

Thelma

Thriller Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Oslo, 31 sierpnia”, „Reprise. Od początku raz jeszcze”).
W kinach od 8 czerwca

120 uderzeń serca

Grand Prix MFF w Cannes 2017. 6 Cezarów 2018, w tym dla Najlepszego Filmu.  
W kinach od 11 maja

Nigdy cię tu nie było

Jej zniknięcie. Jego obsesje. Ich zemsta. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes.  
W kinach od 13 kwietnia

Happy End

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych.    
W kinach od 16 marca