Filmy

Szef wszystkich szefów

Tytuł oryginalny: Direktøren for det hele
Tytuł angielski/międzynarodowy: The Boss of It All
Reżyser: Lars von Trier
Występują: Jens Albinus, Jean-Marc Barr, Casper Christensen
Kraj produkcji: Dania, Szwecja, Francja, Włochy, Niemcy, Islandia
Rok produkcji: 2006
Data premiery: 9 marca 2007
Data premiery DVD: 2 sierpnia 2007
Język oryginalny: duński, islandzki, angielski, rosyjski
Gatunek: komedia
Czas trwania: 99 min.


kup-dvd_03

Mężczyźni myślą tylko o seksie? Kobiecy umysł zdominowuje refleksja „ja nie mam co na siebie włożyć”? Te frazesy z czystym sumieniem można już dziś włożyć między bajki. Obecnie gatunek ludzki, niezależnie od płci, rasy i strefy czasowej, skupia swoje myślenie na jednym – pracy.

Być może dlatego Lars von Trier porzucił na chwilę dramatyczne filmowe kontrowersje i nakręcił prostą współczesną komedię o jednej z największych obsesji ludzkości. Pupil międzynarodowych festiwali postanowił zażartować sobie z oczekiwań światowej krytyki i wyrafinowanej publiczności i pochylić się nad tym, co dzieje się codziennie w przeciętnym biurze. W końcu, jak wykazały ostatnie badania, ani o seksie, ani o polityce ludzie nie rozmawiają i nie myślą tak często jak o tym, co się dzieje w ich pracy. Czy masz pracę? Jaką chcesz mieć pracę? Nie boisz się, że cię zwolnią? Nie uważasz, że płacą ci za mało? Twój szef jest durniem? Ludzie w kółko myślą o tym samym …

Wszyscy sfrustrowani, zmęczeni, wypaleni i zdemotywowani w Szefie wszystkich szefów, niczym w krzywym zwierciadle, zobaczyć mogą swoje codzienne zawodowe rozterki. W końcu, jak wieść gminna niesie, zawsze to lżej, kiedy innym też jest ciężko.

Von Trier, papież kontrowersyjnej Dogmy, nie byłby sobą gdyby nie dopisał do najnowszej produkcji swoistego manifestu. Twórca Przełamując fale i Tańcząc w ciemnościach, nakręcił swój film zastępując klasycznego autora zdjęć komputerowym systemem Automavision®. Opublikował również prowokacyjne „Oświadczenie o regeneracji”, w którym sam przyznaje, że pomysł na realizację Szefa wszystkich szefów to efekt… jego własnego wypalenia zawodowego.Ava

Jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów francuskich ostatnich lat. Zwycięski film 4. edycji Scope100.
W kinach od 29 czerwca

Thelma

Thriller Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Oslo, 31 sierpnia”, „Reprise. Od początku raz jeszcze”).
W kinach od 8 czerwca

120 uderzeń serca

Grand Prix MFF w Cannes 2017. 6 Cezarów 2018, w tym dla Najlepszego Filmu.  
W kinach od 11 maja

Nigdy cię tu nie było

Jej zniknięcie. Jego obsesje. Ich zemsta. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes.  
W kinach od 13 kwietnia

Happy End

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych.    
W kinach od 16 marca

W ułamku sekundy

Złoty Glob dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego 2018. Diane Kruger Najlepszą aktorką MFF w Cannes 2017.
W kinach od 23 lutego