Filmy

Paradox Lake

Reżyser: Przemysław Reut
Występują: Jessica Fuchs, Matt Wolf, John Gelin
Kraj produkcji: Polska, USA
Rok produkcji: 2002
Data premiery: 10 stycznia 2003
Język oryginalny: angielski, polski
Gatunek: dramat, horror
Czas trwania: 85 min.


Wyreżyserowany przez Polaka, a nakręcony w Stanach Zjednoczonych, Paradox Lake jest opowieścią o niezwykłej przyjaźni, która rodzi się pomiędzy nastoletnią autystyczną dziewczynką a opiekującym się nią 25-latkiem.

Matt Wolf, 25-letni mieszkaniec Nowego Jorku chce odmienić swoje życie. Po przeczytaniu ogłoszenia w gazecie, zgłasza się na ochotnika do pracy na obozie letnim dla dzieci autystycznych.

Początkowo zajmuje się dwójką chłopców – Robertem i Waynem – jednak jego uwagę przyciąga 12-letnia Jessica. Jessica, dziewczynka o dużej wyobraźni, ma ogromną kolekcję zabawek – plastikowych zwierzątek. Jej ulubionym zajęciem jest układanie rebusów i odtwarzanie historii z bajek za pomocą właśnie tych zabawek. Jassica zaczyna fascynować Matta. Zauważa on, że dziewczynka szczególnie interesuje się dwoma maskotkami – wilkiem i kotem, które chowa w różnych miejscach obozu. Matt podejrzewa, że próbuje ona w ten sposób porozumieć się z nim i postanawia dowiedzieć się, jakie jest znaczenie tej zabawy. Nie jest jednak świadom, że odkrywając tajemnicę Jessicki, jednocześnie pozna sekret, który leży w nim samym.

Reżyser subtelnie opowiada o tajemnicy relacji między opiekunem a jego podopieczną. Pokazuje jak rodzi się między nimi niewytłumaczalne porozumienie. Paradox Lake to także opowieść o tym, jak pod wpływem nieoczekiwanych bodźców, można dowiedzieć się prawdy o sobie samym. Reżyser zadaje uniwersalne pytanie o naturę człowieka, a zarazem ukazuje, co dzieje się wewnątrz ludzkiego umysłu. Hipnotyzujący obraz i montaż są dodatkowym atutem tego wyjątkowego filmu.

Paradox Lake, którego światowa premiera miała miejsce w konkursie festiwalu filmowego w Sundance, zostałzainspirowany osobistymi przeżyciami reżysera. Przemysław Reut w 1997 roku w poszukiwaniu tematu do filmu zgłosił się na ochotnika do pracy na letnim obozie dla dzieci autystycznych, organizowanym w Nowym Jorku. Jedną z pacjentek była dwunastoletnia Jessica Fuchs. Rok później zagrała samą siebie w Paradox Lake. Ava

Jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów francuskich ostatnich lat. Zwycięski film 4. edycji Scope100.
W kinach od 29 czerwca

Thelma

Thriller Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Oslo, 31 sierpnia”, „Reprise. Od początku raz jeszcze”).
W kinach od 8 czerwca

120 uderzeń serca

Grand Prix MFF w Cannes 2017. 6 Cezarów 2018, w tym dla Najlepszego Filmu.  
W kinach od 11 maja

Nigdy cię tu nie było

Jej zniknięcie. Jego obsesje. Ich zemsta. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes.  
W kinach od 13 kwietnia

Happy End

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych.    
W kinach od 16 marca

W ułamku sekundy

Złoty Glob dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego 2018. Diane Kruger Najlepszą aktorką MFF w Cannes 2017.
W kinach od 23 lutego