Filmy

Niżyński

Tytuł oryginalny: The Diaries of Vaslav Nijinsky
Reżyser: Paul Cox
Występują: Derek Jacobi, Delia Silvan, Chris Haywood
Kraj produkcji: Szwecja, Australia, Niemcy, Holandia
Rok produkcji: 2001
Data premiery: 10 stycznia 2003
Język oryginalny: angielski
Gatunek: biografia
Czas trwania: 95 min.


W Niżyńskim Paul Cox powraca do niezwykle mu bliskiego tematu – artysty, który znalazł się na granicy szaleństwa.

Niżyński  to portret słynnego rosyjskiego tancerza. Film oparty jest na jego pamiętnikach, pisanych pod koniec 1917 roku. Wacław Niżyński był jednym z najwybitniejszych tancerzy i choreografów dwudziestego wieku. Nazywano go „Bogiem tańca”. Podobnie jednak jak wielu innych artystów, którzy wyprzedzili swe czasy, także i on był często nie rozumiany przez współczesnych. Dziennik Niżyńskiego jest ostrym, dramatycznym, bolesnym, a zarazem pełnym ekstazy obrazem wewnętrznego świata artysty, szczerze i otwarcie mówiącego o targających nim uczuciach. Opisywał w nich zbliżającą się chorobę psychiczną, która miała nim wkrótce zawładnąć.

Wizja plastyczna, którą oglądamy na ekranie to rzeczywistość widziana oczyma Niżyńskiego. Reżyser pokazuje nam również  jego życie osobiste – stosunki łączące go z żoną, córką, krewnymi, a także z nauczycielem, kochankiem i impresariem Diagilewem. Fragmenty pamiętnika czyta Derek Jacobi.

Wacław Niżyński (ur. 1889, zm. 1950) – tancerz i choreograf; solista Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa w latach 1909-1913 i 1916-1917. Polak z pochodzenia, syn wędrownego tancerza Tomasza Niżyńskiego i Eleonory Beredy, wychowanki Warszawskiej Szkoły Baletowej. Swój rozwój artystyczny, światową sławę, zawdzięczał przede wszystkim opiece Diagilewa.  Karierę artystyczną Niżyńskiego przerwała nieuleczalna choroba psychiczna, na którą zapadł w 1917 roku i która dręczyła go ponad 30 lat, aż do śmierci.McQueen

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Opowieść o człowieku, który na zawsze odmienił świat mody.
W kinach od 20 lipca

Ava

Jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów francuskich ostatnich lat. Zwycięski film 4. edycji Scope100.
W kinach od 29 czerwca

Thelma

Thriller Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Oslo, 31 sierpnia”, „Reprise. Od początku raz jeszcze”).
W kinach od 8 czerwca

120 uderzeń serca

Grand Prix MFF w Cannes 2017. 6 Cezarów 2018, w tym dla Najlepszego Filmu.  
W kinach od 11 maja

Nigdy cię tu nie było

Jej zniknięcie. Jego obsesje. Ich zemsta. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes.  
W kinach od 13 kwietnia

Happy End

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych.    
W kinach od 16 marca