Filmy

Między złem a głębokim błękitnym oceanem

Tytuł oryginalny: Between the Devil and the Deep Blue Sea
Reżyser: Marion Hänsel
Występują: Stephen Rea, Ling Chu, Adrian Brine
Kraj produkcji: Belgia, Francja, Wielka Brytania
Rok produkcji: 1995
Data premiery: 20 września 1996
Język oryginalny: niderlandzki, angielski
Gatunek: dramat
Czas trwania: 92 min.


Wyróżniona w Cannes ekranizacja opowiadania Nikosa Kawadiasa. Hong Kong, pachnąca opium narkotyczna atmosfera, fenomenalna muzyka Wima Mertensa, świetna rola Stephena Rea oraz wrażliwa reżyseria Marion Hänsel. „Między złem a głębokim, błękitnym oceanem” to jeden z tych filmów, które zapadają głęboko w pamięć.

Doświadczony przez życie marynarz Nikos (Stephen Rea) spędza jałowe tygodnie w porcie w Hongkongu. Czeka, aż jego statek zostanie naprawiony, a kapitan zorganizuje nowy rejs. Nikos leży godzinami w koi, błąka się po mieście. Przeżywa kryzys wieku średniego i ciężką depresję. I codziennie zatraca się w paleniu opium. Z narkotycznego transu wyrywa go dopiero Li (Ling Chu) – dziesięcioletnia dziewczynka, która w wielkim mieście walczy o przetrwanie dla siebie i swojego małego braciszka. Nikos zaprzyjaźnia się z dzieckiem. Energia i bezgraniczne poświęcenie Li przywracają go do życia i budzą z opiumowego snu.

Wyprodukowany w Belgii film francuskiej reżyserski, Marion Hänsel, jest poruszającą balladą o niezwykłej przyjaźni i chorobie duszy. Ta prosta historia ma w sobie magnetyczną siłę. Pada tu niewiele słów. Zastępują je zmysłowe, porywające zdjęcia – część z nich wykonał operator Wong Kar-waia, Christopher Doyle - oraz niezwykła muzyka Wima Mertensa.

Pisząc scenariusz „Między złem a głębokim błękitnym oceanem” Marion Hänsel sięgnęła po tekst <b”>Nikosa Kawadiasa, po mistrzowsku przekładając na język kina charakterystyczną dla poety melancholię. Kawadias jest jedną z najważniejszych postaci greckiej literatury XX wieku. Urodził się w 1910 roku w Mandżurii, jako dziecko wędrował z rodzicami po Dalekim Wschodzie. Niemal całe dorosłe życie spędził jako marynarz, pływając po świecie pod różnymi banderami. Podróże poety były niewyczerpanym źródłem jego twórczości. W postaci bohatera filmu, marynarza Nikosa, w którego wcielił się Stephena Rea, widz ujrzy porte parole pisarza.

McQueen

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Opowieść o człowieku, który na zawsze odmienił świat mody.
W kinach od 20 lipca

Ava

Jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów francuskich ostatnich lat. Zwycięski film 4. edycji Scope100.
W kinach od 29 czerwca

Thelma

Thriller Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Oslo, 31 sierpnia”, „Reprise. Od początku raz jeszcze”).
W kinach od 8 czerwca

120 uderzeń serca

Grand Prix MFF w Cannes 2017. 6 Cezarów 2018, w tym dla Najlepszego Filmu.  
W kinach od 11 maja

Nigdy cię tu nie było

Jej zniknięcie. Jego obsesje. Ich zemsta. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes.  
W kinach od 13 kwietnia

Happy End

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych.    
W kinach od 16 marca