Filmy

Między złem a głębokim błękitnym oceanem

Tytuł oryginalny: Between the Devil and the Deep Blue Sea
Reżyser: Marion Hänsel
Występują: Stephen Rea, Ling Chu, Adrian Brine
Kraj produkcji: Belgia, Francja, Wielka Brytania
Rok produkcji: 1995
Data premiery: 20 września 1996
Język oryginalny: niderlandzki, angielski
Gatunek: dramat
Czas trwania: 92 min.


Wyróżniona w Cannes ekranizacja opowiadania Nikosa Kawadiasa. Hong Kong, pachnąca opium narkotyczna atmosfera, fenomenalna muzyka Wima Mertensa, świetna rola Stephena Rea oraz wrażliwa reżyseria Marion Hänsel. „Między złem a głębokim, błękitnym oceanem” to jeden z tych filmów, które zapadają głęboko w pamięć.

Doświadczony przez życie marynarz Nikos (Stephen Rea) spędza jałowe tygodnie w porcie w Hongkongu. Czeka, aż jego statek zostanie naprawiony, a kapitan zorganizuje nowy rejs. Nikos leży godzinami w koi, błąka się po mieście. Przeżywa kryzys wieku średniego i ciężką depresję. I codziennie zatraca się w paleniu opium. Z narkotycznego transu wyrywa go dopiero Li (Ling Chu) – dziesięcioletnia dziewczynka, która w wielkim mieście walczy o przetrwanie dla siebie i swojego małego braciszka. Nikos zaprzyjaźnia się z dzieckiem. Energia i bezgraniczne poświęcenie Li przywracają go do życia i budzą z opiumowego snu.

Wyprodukowany w Belgii film francuskiej reżyserski, Marion Hänsel, jest poruszającą balladą o niezwykłej przyjaźni i chorobie duszy. Ta prosta historia ma w sobie magnetyczną siłę. Pada tu niewiele słów. Zastępują je zmysłowe, porywające zdjęcia – część z nich wykonał operator Wong Kar-waia, Christopher Doyle - oraz niezwykła muzyka Wima Mertensa.

Pisząc scenariusz „Między złem a głębokim błękitnym oceanem” Marion Hänsel sięgnęła po tekst <b”>Nikosa Kawadiasa, po mistrzowsku przekładając na język kina charakterystyczną dla poety melancholię. Kawadias jest jedną z najważniejszych postaci greckiej literatury XX wieku. Urodził się w 1910 roku w Mandżurii, jako dziecko wędrował z rodzicami po Dalekim Wschodzie. Niemal całe dorosłe życie spędził jako marynarz, pływając po świecie pod różnymi banderami. Podróże poety były niewyczerpanym źródłem jego twórczości. W postaci bohatera filmu, marynarza Nikosa, w którego wcielił się Stephena Rea, widz ujrzy porte parole pisarza.

I tak cię kocham

Cudowna komedia romantyczna, która stała się przebojem światowych kin. Świeża, błyskotliwa i nieoczywista. Odkrycie Festiwalu Filmowego Sundance, nagr...
W kinach od 5 stycznia

Serce miłości

Fascynujący portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej, z Justyną Wasilewską i Jackiem Poniedziałkiem w rolach głównych...
W kinach od 1 grudnia 2017

Manifesto

Bezkompromisowe, hipnotyczne i wspaniale nakręcone kino w reżyserii Juliana Rosefeldta, jednego z wiodących artystów sztuki współczesnej.
W kinach od 17 listopada 2017

Po tamtej stronie

Nagrodzona na ostatnim festiwalu w Berlinie czarna komedia w reżyserii kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego.
W kinach od 27 października 2017

Fantastyczna kobieta

Marina jest fantastyczną kobietą: nie daje się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd.
W kinach od 6 października 2017

The Square

Czarna komedia Rubena Östlunda („Turysta”) nagrodzona Złotą Palmą festiwalu w Cannes.
W kinach od 15 września 2017