Filmy

Między złem a głębokim błękitnym oceanem

Tytuł oryginalny: Between the Devil and the Deep Blue Sea
Reżyser: Marion Hänsel
Występują: Stephen Rea, Ling Chu, Adrian Brine
Kraj produkcji: Belgia, Francja, Wielka Brytania
Rok produkcji: 1995
Data premiery: 20 września 1996
Język oryginalny: niderlandzki, angielski
Gatunek: dramat
Czas trwania: 92 min.


Wyróżniona w Cannes ekranizacja opowiadania Nikosa Kawadiasa. Hong Kong, pachnąca opium narkotyczna atmosfera, fenomenalna muzyka Wima Mertensa, świetna rola Stephena Rea oraz wrażliwa reżyseria Marion Hänsel. „Między złem a głębokim, błękitnym oceanem” to jeden z tych filmów, które zapadają głęboko w pamięć.

Doświadczony przez życie marynarz Nikos (Stephen Rea) spędza jałowe tygodnie w porcie w Hongkongu. Czeka, aż jego statek zostanie naprawiony, a kapitan zorganizuje nowy rejs. Nikos leży godzinami w koi, błąka się po mieście. Przeżywa kryzys wieku średniego i ciężką depresję. I codziennie zatraca się w paleniu opium. Z narkotycznego transu wyrywa go dopiero Li (Ling Chu) – dziesięcioletnia dziewczynka, która w wielkim mieście walczy o przetrwanie dla siebie i swojego małego braciszka. Nikos zaprzyjaźnia się z dzieckiem. Energia i bezgraniczne poświęcenie Li przywracają go do życia i budzą z opiumowego snu.

Wyprodukowany w Belgii film francuskiej reżyserski, Marion Hänsel, jest poruszającą balladą o niezwykłej przyjaźni i chorobie duszy. Ta prosta historia ma w sobie magnetyczną siłę. Pada tu niewiele słów. Zastępują je zmysłowe, porywające zdjęcia – część z nich wykonał operator Wong Kar-waia, Christopher Doyle - oraz niezwykła muzyka Wima Mertensa.

Pisząc scenariusz „Między złem a głębokim błękitnym oceanem” Marion Hänsel sięgnęła po tekst <b”>Nikosa Kawadiasa, po mistrzowsku przekładając na język kina charakterystyczną dla poety melancholię. Kawadias jest jedną z najważniejszych postaci greckiej literatury XX wieku. Urodził się w 1910 roku w Mandżurii, jako dziecko wędrował z rodzicami po Dalekim Wschodzie. Niemal całe dorosłe życie spędził jako marynarz, pływając po świecie pod różnymi banderami. Podróże poety były niewyczerpanym źródłem jego twórczości. W postaci bohatera filmu, marynarza Nikosa, w którego wcielił się Stephena Rea, widz ujrzy porte parole pisarza.

Nigdy cię tu nie było

Jej zniknięcie. Jego obsesje. Ich zemsta. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes.  
W kinach od 13 kwietnia

Happy End

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych.    
W kinach od 16 marca

W ułamku sekundy

Złoty Glob dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego 2018. Diane Kruger Najlepszą aktorką MFF w Cannes 2017.
W kinach od 23 lutego

Księżyc Jowisza

Nowy film Kornéla Mundruczó, unikalne połączenie trzymającego w napięciu kina akcji z odważnym filmem artystycznym.
W kinach od 26 stycznia

I tak cię kocham

Cudowna komedia romantyczna, która stała się przebojem światowych kin. Świeża, błyskotliwa i nieoczywista. Nominacja do Oscara® w kategorii: Najlepszy...
W kinach od 5 stycznia

Serce miłości

Fascynujący portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej, z Justyną Wasilewską i Jackiem Poniedziałkiem w rolach głównych...
W kinach od 1 grudnia 2017