Filmy

Kolory raju

Tytuł oryginalny: Rang-e khoda
Tytuł angielski/międzynarodowy: The Color of Paradise
Reżyser: Majid Majidi
Występują: Hossein Mahjoub, Mohsen Ramezani, Salameh Feyzi
Kraj produkcji: Iran
Rok produkcji: 1999
Data premiery: 12 kwietnia 2002
Język oryginalny: perski, azerski
Gatunek: dramat, familijny
Czas trwania: 90 min.


Do szkoły dla niewidomych w Teheranie po swoje dzieci przyjeżdżają rodzice, aby je zabrać na wakacje. Wszystkie dzieci wyjeżdżają, tylko ośmioletni Mahammad ciągle czeka na swojego ojca. Kiedy ten w końcu przyjeżdża, pyta nauczycieli, czy jego syn nie mógłby zostać w szkole na stałe. Nauczyciele odmawiają. Ojciec zabiera więc Mohammada do domu, który znajduje się w górach na północy Iranu. Podróż ta jest pełną radości afirmacją życia i świata.

Kolory raju zostały uznane przez krytyków za przełom w kinie irańskim. Jest to przejmująca i wzruszająca, a jednocześnie prosta historia niewidomego chłopca. Majidi nasycił film głębokim liryzmem. To symboliczny, poetycki, po mistrzowsku zbudowany film, z zapierającymi dech w piersiach zdjęciami i znakomitą kreacją młodego aktora. Tak jak do swoich poprzednich filmów (m.in. Dzieci niebios), również i tutaj Majidi zaangażował głównie amatorów. Mohammad, choć niewidomy, wyczuwa piękno natury i radość płynącą z obcowania z przyrodą. A Majidi potrafi o tym wspaniale i subtelnie opowiadać, malując kamerą zachwycający obraz prostego wiejskiego życia, pełnego radości, codziennej pracy i przywiązania do tradycji. Świat przedstawiony w Kolorach raju widzowie odbierają jak rzeczywistość odczuwaną zmysłami niewidomego dziecka.

Ava

Jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów francuskich ostatnich lat. Zwycięski film 4. edycji Scope100.
W kinach od 29 czerwca

Thelma

Thriller Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Oslo, 31 sierpnia”, „Reprise. Od początku raz jeszcze”).
W kinach od 8 czerwca

120 uderzeń serca

Grand Prix MFF w Cannes 2017. 6 Cezarów 2018, w tym dla Najlepszego Filmu.  
W kinach od 11 maja

Nigdy cię tu nie było

Jej zniknięcie. Jego obsesje. Ich zemsta. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes.  
W kinach od 13 kwietnia

Happy End

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych.    
W kinach od 16 marca

W ułamku sekundy

Złoty Glob dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego 2018. Diane Kruger Najlepszą aktorką MFF w Cannes 2017.
W kinach od 23 lutego