Filmy

Jedwabna opowieść

Tytuł oryginalny: Brodeuses
Tytuł angielski/międzynarodowy: A Common Thread
Reżyser: Eléonore Faucher
Występują: Lola Neymark, Ariane Ascaride, Marie Felix, Thomas Laroppe
Kraj produkcji: Francja
Rok produkcji: 2004
Data premiery: 6 maja 2005
Język oryginalny: francuski, ormiański
Gatunek: dramat, romans
Czas trwania: 88 min.


Historia przyjaźni dwóch, wydawałoby się, zupełnie różnych osób: samotnej nastolatki w ciąży i kobiety w średnim wieku, która straciła syna.

Claire (Lola Naymark) kobieca, rudowłosa 17-stolatka, ukrywająca niechcianą ciążę przed rodziną i ludźmi z pracy, mieszka samotnie w małej kawalerce. Na skutek zbiegu okoliczności zostaje zatrudniona jako asystentka przez panią Melikian (Ariane Ascaride), zajmującą się ozdabianiem ubrań dla najlepszych paryskich domów mody. Ta surowa, lecz sprawiedliwa kobieta opłakuje syna, który zginął w wypadku motocyklowym. Dzięki smutkowi, choć wynikającemu z zupełnie innych powodów, dwie kobiety mogą się lepiej zrozumieć i powoli rozjaśniać swoje życia. Pani Melikian zaczyna się uśmiechać, a Claire – kochać.

Subtelna siła Jedwabnej opowieści, reżyserskiego debiutu Eléonore Faucher, wynika z roli szczegółu – kadrowanie i oświetlenie są niezwykle dopracowane i piękne. To w połączeniu z kreacjami aktorskimi pozwala na ten, nienowy przecież w kinie, temat spojrzeć zupełnie inaczej.

Jak przyznaje reżyserka, impulsem do zrealizowania obrazu było… cerowanie dziury w swetrze. „Zainspirował mnie ruch mojej ręki i nici. Miałam nadzieję, że ten gest doprowadzi mnie do czegoś pięknego i wyjątkowego”. Za Jedwabną opowieść, swój pierwszy film pełnometrażowy, Eléonore Faucher otrzymała główną nagrodę Tygodnia Krytyki na festiwalu w Cannes 2004, a także Grand Prix festiwalu Era Nowe Horyzonty 2004.Ava

Jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów francuskich ostatnich lat. Zwycięski film 4. edycji Scope100.
W kinach od 29 czerwca

Thelma

Thriller Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Oslo, 31 sierpnia”, „Reprise. Od początku raz jeszcze”).
W kinach od 8 czerwca

120 uderzeń serca

Grand Prix MFF w Cannes 2017. 6 Cezarów 2018, w tym dla Najlepszego Filmu.  
W kinach od 11 maja

Nigdy cię tu nie było

Jej zniknięcie. Jego obsesje. Ich zemsta. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes.  
W kinach od 13 kwietnia

Happy End

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych.    
W kinach od 16 marca

W ułamku sekundy

Złoty Glob dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego 2018. Diane Kruger Najlepszą aktorką MFF w Cannes 2017.
W kinach od 23 lutego