Filmy

Fanny i Alexander

Tytuł oryginalny: Fanny och Alexander
Tytuł angielski/międzynarodowy: Fanny and Alexander
Reżyser: Ingmar Bergman
Występują: Pernilla Allwin, Bertil Guve, Börje Ahlstedt, Kristian Almgren, Allan Edwall
Kraj produkcji: Szwecja, Francja, RFN
Rok produkcji: 1982
Data premiery: 15 listopada 2002
Data premiery DVD: 21 listopada 2008
Język oryginalny: szwedzki, niemiecki, jidysz, angielski
Gatunek: dramat
Czas trwania: 189 min.


kup-dvd_03

Z okazji 20 rocznicy powstania nagrodzonego Oscarem filmu Ingmara Bergmana Fanny i Aleksander – jednego z najpiękniejszych, a zarazem ostatnich dzieł kinowych tego wybitnego artysty szwedzkiego – postanowiliśmy przypomnieć ten film polskiej publiczności i zakupiliśmy prawa do ponownej jego dystrybucji w Polsce.

Fanny i Aleksander to pożegnanie Bergmana zarówno z kinem, jak i z własnym dzieciństwem. Lodowaty chłód postaci, wielokrotnie pojawiający się w jego poprzednich filmach, w Fanny i Aleksander topnieje. Ostatnie dzieło Bergmana jest równocześnie jego najcieplejszym filmowym spojrzeniem na świat. Film kryje w sobie wszystkie głębokie wątki twórczości Bergmana – zmagania i samotność artysty, jego stosunek do Boga i ludzi, moc wyobraźni i siły próbujące ją unicestwić. Wokół tych „podskórnych” motywów reżyser rozwija historię rodziny Ekdahlów, szczególnie mocno eksponując dziecięce postacie Fanny i Aleksandra. W filmie pokazuje z jednej strony czar dzieciństwa, z drugiej – tajemne siły walczące o duszę małego człowieka (…). Fanny i Aleksander to podobny do wszystkich filmów i jednocześnie od nich odmienny utwór Bergmana. Po kameralnych dramatach szwedzki mistrz nakręcił prawdziwie epicką opowieść. To największe Bergmanowskie widowisko stanowiło równocześnie najdroższe przedsięwzięcie szwedzkiej kinematografii. Ponieważ produkcja pochłonęła mnóstwo pieniędzy, producent stał się celem ataków za podkopanie budżetu Szwedzkiego Instytutu Filmowego. Te głosy ucichły po premierze i kasowym sukcesie filmu na całym świecie – największym w karierze reżysera.

Fragment książki Panorama kina najnowszego 1980–1995. Leksykon; red. Barbara Kosecka,
Anita Piotrowska, Wojciech Kocołowski, Kraków 1997I tak cię kocham

Cudowna komedia romantyczna, która stała się przebojem światowych kin. Świeża, błyskotliwa i nieoczywista. Odkrycie Festiwalu Filmowego Sundance, nagr...
W kinach od 5 stycznia

Serce miłości

Fascynujący portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej, z Justyną Wasilewską i Jackiem Poniedziałkiem w rolach głównych...
W kinach od 1 grudnia 2017

Manifesto

Bezkompromisowe, hipnotyczne i wspaniale nakręcone kino w reżyserii Juliana Rosefeldta, jednego z wiodących artystów sztuki współczesnej.
W kinach od 17 listopada 2017

Po tamtej stronie

Nagrodzona na ostatnim festiwalu w Berlinie czarna komedia w reżyserii kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego.
W kinach od 27 października 2017

Fantastyczna kobieta

Marina jest fantastyczną kobietą: nie daje się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd.
W kinach od 6 października 2017

The Square

Czarna komedia Rubena Östlunda („Turysta”) nagrodzona Złotą Palmą festiwalu w Cannes.
W kinach od 15 września 2017