Filmy

Eureka

Tytuł oryginalny: Eureka
Reżyser: Shinji Aoyama
Występują: Koji Yakusho, Aoi Miyazaki, Masaru Miyazaki
Kraj produkcji: Japonia, Francja
Rok produkcji: 2000
Data premiery: 10 stycznia 2003
Data premiery DVD: 15 grudnia 2006
Język oryginalny: japoński
Gatunek: dramat
Czas trwania: 217 min.


Eureka jest jednym z najbardziej niezwykłych filmów ostatnich lat. Jest to, rozgrywająca się w hipnotycznym rytmie i utrzymana w kolorach sepii, historia podróży przez współczesną Japonię trójki bohaterów, którzy jako jedyni przeżyli zamach terrorystyczny i próbują po szoku wywołanym zetknięciem ze śmiercią, powrócić do życia.

W Kiusiu, niedużym mieście w południowo-wschodniej Japonii, psychopatyczny morderca porywa miejski autobus. Z okrutnej rzezi pasażerów uchodzi z życiem tylko trójka: kierowca autobusu i dwoje rodzeństwa. Po strzelaninie, kierowca, niezdolny dłużej normalnie żyć, wprowadza się do nich. Po pewnym czasie kupuje stary autobus, który po remoncie wspaniale nadaje się na długie wycieczki. Jednak okrutne wspomnienia z przeszłości są nadal żywe… Cała trójka wyrusza w drogę, aby doznać oczyszczenia. Albo zapomnieć.

Japoński reżyser cierpliwie i konsekwentnie tropi zarówno psychiczne załamanie, jak i stopniowe wychodzenie oraz otrząsanie się po tragicznych wydarzeniach. Mówi o tych, którym trudno wrócić do normalnego życia w społeczeństwie i którzy umieją odnaleźć się jedynie w środowisku ludzi podobnych do nich. W olśniewający sposób potrafi wykorzystać walory czarno-białej taśmy i tonację sepii.Ava

Jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów francuskich ostatnich lat. Zwycięski film 4. edycji Scope100.
W kinach od 29 czerwca

Thelma

Thriller Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Oslo, 31 sierpnia”, „Reprise. Od początku raz jeszcze”).
W kinach od 8 czerwca

120 uderzeń serca

Grand Prix MFF w Cannes 2017. 6 Cezarów 2018, w tym dla Najlepszego Filmu.  
W kinach od 11 maja

Nigdy cię tu nie było

Jej zniknięcie. Jego obsesje. Ich zemsta. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes.  
W kinach od 13 kwietnia

Happy End

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych.    
W kinach od 16 marca

W ułamku sekundy

Złoty Glob dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego 2018. Diane Kruger Najlepszą aktorką MFF w Cannes 2017.
W kinach od 23 lutego