film Sebastiana Lelio, twórcy „Glorii”

opis filmu

Orlando (Francisco Reyes) planuje urodzinową niespodziankę dla znacznie młodszej od niego partnerki, Mariny (Daniela Vega). Prezent wręcza jej podczas romantycznego wieczoru, który para spędza w Santiago na kolacji i tańcach. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, gdzie musi skonfrontować się z rodziną Orlanda, a także z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją. Wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby.

Reżyser „Fantastycznej kobiety” wykazał się wyczuciem, obsadzając w głównej roli debiutantkę: zachwycająca Daniela Vega łączy na ekranie zmysłowość z siłą, a wrażliwość z uporem. Sebastián Lelio(twórca „Świętej rodziny”, „Roku tygrysa” czy „Glorii”) stworzył bohaterkę, która w pojedynkę – i w nienagannym makijażu – staje do walki z uprzedzeniami. Marina jest fantastyczną kobietą: nie daje się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd.

„Fantastyczna kobieta” była wydarzeniem tegorocznego Berlinale, gdzie przyniosła chilijskiemu reżyserowi Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz oraz Teddy Award dla najlepszego filmu o tematyce LGBTQ. Film jest również chilijskim kandydatem do Oscara 2018 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

głosy prasy

Niesamowity, bardzo angażujący portret kobiety, mającej ponadludzką zdolność akceptacji siebie, bez względu na to, co myślą inni.Niesamowity, bardzo angażujący portret kobiety, mającej ponadludzką zdolność akceptacji siebie, bez względu na to, co myślą inni.
- The Playlist -

Odważny, bezczelny film z fantastyczną główną rolą.
- The Film Stage -

Sebastian Lelio bardzo inteligentnie i w sposób stonowany, bez nastrojów emfatycznych, pokazuje jak wielką siłę można posiadać, mimo tak niesprzyjających okoliczności. To jest realistyczna Wonder Woman, a jej specjalna moc, zawstydza jakieś tam strzelanie laserami - to jest pokaz sił, ale nie na pokaz.
- FDB -

Popis reżyserskiej wirtuozerii Lelio. Każde zbliżenie na Marinę wydaje się być dogłębnie przemyślane, każdy szerszy kadr odpowiedni właśnie w tym miejscu, każda cecha osobowościowa bohaterki fascynująca, ją wzbogacająca i potrzebna. W przypadku chilijskiej produkcji warto więc wyjść poza proste schematy myślowe i interpretacyjne, by cieszyć się tym autentycznie błyskotliwym dziełem filmowym.
- Filmaster -

Film bardzo aktualny, ale to jego ponadczasowość i głębia współczucia tworzą z „Fantastycznej kobiety” prawdziwe filmowe arcydzieło.
- The Guardian -

KUP BILET NA POKAZ

© 2017 Gutek Film Sp. z o.o., Al. Wojska Polskiego 41 lok. 43, 01-503 Warszawa