Aktualności

fk_b1_small

„Fantastyczna kobieta” Sebastiana Lelio chilijskim kandydatem do Oscara. Film w kinach od 6 października.

„Fantastyczna kobieta” Sebastiana Lelio to tegoroczny kandydat Chile do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Najnowszy film reżysera „Świętej rodziny”, „Roku tygrysa” oraz „Glorii”, będzie walczył o nominację, a później – być może – o Oscarową statuetkę. Film był wydarzeniem tegorocznego Berlinale, gdzie przyniósł chilijskiemu reżyserowi Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz, a odtwarzająca główną rolę Daniela Vega została uznana za odkrycie festiwalu. To drugi film Lelio – po „Glorii” – który reprezentuje Chile w oscarowym wyścigu.

Reżyser „Fantastycznej kobiety” wykazał się wyczuciem, obsadzając w głównej roli debiutantkę: zachwycająca Daniela Vega łączy na ekranie zmysłowość z siłą, a wrażliwość z uporem. Sebastián Lelio stworzył bohaterkę, która w pojedynkę – i w nienagannym makijażu – staje do walki z uprzedzeniami. Marina jest fantastyczną kobietą: nie daje się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd.

Termin zgłaszania kandydatów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny mija 2 października 2017. Lista pięciu filmów nominowanych do Oscara w tej kategorii zostanie ogłoszona 23 stycznia 2018, a sama ceremonia rozdania Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 4 marca 2018. 

OPIS FILMU

Orlando (Francisco Reyes) planuje urodzinową niespodziankę dla znacznie młodszej od niego partnerki, Mariny (Daniela Vega). Prezent wręcza jej podczas romantycznego wieczoru, który para spędza w Santiago na kolacji i tańcach. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, gdzie musi skonfrontować się z rodziną Orlanda, a także z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją. Wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby.

Reżyser „Fantastycznej kobiety” wykazał się wyczuciem, obsadzając w głównej roli debiutantkę: zachwycająca Daniela Vega łączy na ekranie zmysłowość z siłą, a wrażliwość z uporem. Sebastián Lelio (twórca „Świętej rodziny”, „Roku tygrysa” czy „Glorii”) stworzył bohaterkę, która w pojedynkę – i w nienagannym makijażu – staje do walki z uprzedzeniami. Marina jest fantastyczną kobietą: nie daje się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd.

„Fantastyczna kobieta” była wydarzeniem tegorocznego Berlinale, gdzie przyniosła chilijskiemu reżyserowi Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz oraz Teddy Award dla najlepszego filmu o tematyce LGBTQ.

„Fantastyczna kobieta” w kinach

od 6 października 2017