Aktualności

ff_01785396

„Egzamin” Cristiana Mungiu – kiedy miłość i dobre chęci nie wystarczą. Film w kinach od 25 listopada.

Od 25 listopada zapraszamy do kina na najnowszy film Cristiana Mungiu „Egzamin”, nagrodzony za najlepszą reżyserię podczas ostatniego festiwalu w Cannes, a także nominowany do Europejskich Nagród Filmowych za reżyserię oraz scenariusz.

Ten film jest jak potężny cios, uzmysławiający człowiekowi, jak wygląda życie w społeczeństwie, w którym każdy jest skorumpowany. (…) Napięcie na ekranie dorównuje niejednemu thrillerowi.
☛ The Huffington Post

Gdyby potrzeba było dodatkowych dowodów na potwierdzenie miejsca Cristiana Mungiu w panteonie najlepszych europejskich reżyserów, oto jest „Egzamin” – jego najdojrzalszy jak dotąd film.
☛ Screen Daily

Tak o swoim filmie pisze reżyser: 
No cóż – gdyby świat był uczciwy i sprawiedliwy, można by samemu być uczciwym i sprawiedliwym. Gdyby wszyscy dookoła szanowali prawdę i prawo, człowiek robiłby to samo. Niestety jednak życie wygląda nieco inaczej, a przecież nikt nie chce być durniem, głupcem, ofiarą losu – i tak dalej. W życiu trzeba być elastycznym, radzić sobie z różnymi śliskimi sytuacjami i w każdym przypadku decydować, co jest właściwe, a co nie, na jaki kompromis można sobie pozwolić, jakie działania są do zaakceptowania i gdzie leżą granice.
Wtedy człowiek zaczyna zadawać sobie pytania. Co powinno się powiedzieć swoim dzieciom? Na co trzeba je przygotować? Czy należy je poprowadzić drogą, którą samemu się obrało – czy raczej zachęcać je do tego, aby pozostały wierne swoim zasadom bez względu na wszystko, skoro ich wędrówka dopiero się rozpoczyna i nie są jeszcze nic nikomu dłużne? W końcu jako rodzic chce się dla nich jak najlepiej. Ale co jest dla nich najlepsze? 
„Egzamin” przede wszystkim naświetla ten moment, kiedy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że większość życia ma już za sobą. Wszystkie ważne decyzje zostały podjęte i dlatego jest się w tym, a nie innym miejscu. Często życie w tym wieku nie wygląda tak, jak wyobrażaliśmy to sobie za młodu. Ale stało się i nic już za bardzo nie można zmienić. Jest jednak coś, co można zrobić. Coś, co nadałoby sens wszystkim niepowodzeniom, jakie ma się na koncie: wciąż można uratować własne dzieci, przekazać im dobrą naukę, pomóc im podjąć lepsze decyzje niż te, które samemu się podjęło. Nie jest jednak łatwo zadecydować, co powinno się wpoić własnym dzieciom.
„Egzamin” to opowieść o kompromisach i zasadach, o decyzjach i wyborach, o indywidualizmie i solidarności, a także o wychowaniu, rodzinie i starzeniu się. To opowieść o rodzicu, który zastanawia się, co jest najlepsze dla jego dziecka – czy powinno ono radzić sobie w prawdziwym świecie czy ciągle mieć pod górkę, starając się postępować uczciwie i zmienić świat na tyle, na ile to możliwe.

OPIS FILMU

Romeo Aldea żyje od lat w małżeństwie, w którym nie ma miłości. Z uwagi na dobro dziecka odsuwa od siebie decyzję o rozwodzie, jednocześnie utrzymując potajemne kontakty z kochanką. Najważniejsze jest dla niego szczęście dorastającej córki, dla której zrobiłby wszystko. Próbuje stworzyć jej jak najlepsze warunki do startu w dorosłe życie i marzy o tym, by celująco zdała maturę, a potem wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii. Jednak w obliczu dramatycznego zdarzenia bezgraniczna miłość i dobre chęci okażą się niewystarczające. Kłamstwa, hipokryzja i konieczność kompromisów uruchamiają lawinę wydarzeń, które wystawią mężczyznę i jego bliskich na próbę.

„Egzamin” to nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes najnowszy film laureata Złotej Palmy za „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni”. Przenikliwy obraz współczesnego człowieka rozdartego między wyznawanymi wartościami, a coraz dalej idącymi kompromisami.

„Egzamin” w kinach

od 25 listopada 2016