Aktualności

druzynawkinach

„Drużyna” – 8 sierpnia zobacz to czego nie zobaczysz na meczu

Już 8 sierpnia na ekrany polskich kin wejdzie film „Drużyna” w reżyserii Michała Bielawskiego, którego premiera poprzedzi rozgrywane w Polsce po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn.  

Celem filmu jest opowiedzenie o wyjątkowych zawodnikach reprezentacji Polski w piłce siatkowej – pokazanie ich nastawienia do gry, myślenia o zespole i walce na boisku. W filmie pokazane zostaną kulisy przygotowań drużyny do kolejnych turniejów oraz towarzysząca im, mało znana, inżynieria sportu zawodowego. Zdjęcia do filmu powstawały w trakcie treningów i w czasie meczów, zawierają również sceny z życia zespołu, w których nie widzi się siatkarzy zbyt często. Pojawią się w nim też bohaterowie niezwiązani bezpośrednio z reprezentacją, ale całkowicie oddani siatkówce – kibice i komentatorzy sportowi – bo oni również kształtują współczesne sportowe widowisko.

„Drużyna” to drugi w historii polskiego kina film o siatkówce. Pierwszym i jedynym – jak dotąd – był Kat Witolda Rutkiewicza z 1977 roku, portret trenera mistrzów świata z 1974 roku i mistrzów olimpijskich z 1976 – Huberta Wagnera.

Po zmianach w systemie gry siatkówka stała się jedną z najbardziej widowiskowych
i dynamicznych drużynowych dyscyplin sportowych.
Z tego właśnie powodu jest ona niebywale atrakcyjna dla kina. Mecze siatkówki posiadają zmienny, często zaskakujący przebieg, angażują ogromne emocje widowni i w naturalny sposób tworzą wielką, filmową dramaturgię. Od zawodników oczekuje się waleczności i wytrzymałości psychicznej, dzięki którym fascynujący spektakl  rozgrywa się od początku do ostatniego gwizdka. Polscy zawodnicy odnoszą coraz większe sukcesy w piłce siatkowej, dzięki czemu stali się ważnym uczestnikiem imprez światowych i stałym pretendentem do mistrzowskich tytułów. Męska reprezentacja przywozi z dużych mistrzowskich imprez medale. W ciągu ostatnich kilku lat to srebrny medal Mistrzostw Świata w Japonii 2006, złoty medal Mistrzostw Europy w Turcji w 2009, brązowy medal Ligi Światowej 2011, brązowy medal Mistrzostw Europy 2011, 2gie miejsce w PŚ w Japonii 2011, złoty medal Ligi Światowej 2012. W ostatnim czasie to właśnie siatkarze dali kibicom to, na co od lat czekają polscy fani futbolu, a premiera filmu „Drużyna” będzie rozgrzewką dla kibiców przed Mistrzostwami Świata – najważniejszym wydarzeniem siatkarskim na świecie, którego Polska będzie gospodarzem po raz pierwszy w historii.

„Drużyna”

od 8 sierpnia w kinach