Aktualności

szminkaNeonDemon

Co mówi nazwa twojej szminki, czyli co „Neon Demon” Refna ma wspólnego ze „Lśnieniem” Kubricka

„Kobiety chętniej kupują szminkę, jeśli jej nazwa łączy się z jedzeniem lub seksem.”

Taką tezę stawia Nicolas Winding Refn w filmie „Neon Demon”, a aktorki wymieniają pyszne nazwy: „czarny miód” (black honey), „śliwkowa pasja” (plum passion), „brzoskwiniowa głębia” (peachy keen). I chyba rzeczywiście coś w tym jest, skoro tak wiele firm w podobny sposób nazywa swoje kosmetyki. A odpowiednie kolory mają odpowiednio seksowne bądź pyszne nazwy: Dangerous, Long Legged & Fabulos, Lady Danger, Honeylove, Sweet & Sour (nazwy kolorów szminek z kolekcji M A C Cosmetics, używanej na planie „Neon Demon”).

Ale najciekawsza jest inna nazwa, której używa NWR w filmie: „czerwony rum”, czyli „red rum”, a jej kolor, to krwista, lśniąca czerwień. Brzmi znajomo? „Redrum” to słynny napis z „Lśnienia” Stanleya Kubricka, jednego z ulubionych horrorów NWR. Danny (syn Jacka granego przez Jacka Nicholsona) pisze na drzwiach czerwoną szminką słowo „redrum”, które ma się odnosić do „czerwonego pokoju”, ale w odbiciu lustrzanym jego matka widzi „murder”, czyli „morderstwo”.

Obejrzyj scenę ze „Lśnienia”:

 

NWR nie mówi za wiele o ukrytych znaczeniach w filmie – czy jest to hołd złożony jednemu z największych reżyserów, czy ma jeszcze dodatkowe znaczenie dla fabuły „Neon Demon”? Ale na pewno to słowo nie znalazło się tam przypadkowo. Jak sam NWR przyznał „Lśnienie jest jak obraz, który przedstawia czysty terror. Nie ma on innego celu czy funkcji, jak tylko całkowicie cię przerazić.

Lista 10 ulubionych horrorów NWR: NWR: 10 favourite horrors

OPIS FILMU

Jesteś piękna i masz w sobie „to coś”. Przyjechałaś do Los Angeles, neonowego miasta, gdzie w ciągu jednej nocy można zrobić karierę. Poznajesz chłopaka, który jest tobą zafascynowany i dziewczyny, które chcą ci pomóc w drodze do sławy. Dostajesz propozycję pracy, o której inni mogą tylko marzyć. Czy to tylko piękny sen? A może wstęp do koszmaru?

​​​​​Porównywany do „Mulholland Drive” Lyncha najnowszy thriller twórcy „Drive” opowiadający o marzeniach, zazdrości i zabójczym pięknie. „Neon Demon” to olśniewająco zrealizowany, pulsujący muzyką Cliffa Martineza („Drive”) film z Elle Fanning („Czarownica”), Abbey Lee („Mad Max: Na drodze gniewu”) i Keanu Reevesem („Matrix”).

Refn stworzył hipnotyczny thriller o pięknie. Jest tak perwersyjnie elegancki, że trudno mu się oprzeć.
The Upcoming

Jestem oczarowany… Wychodząc z kina miałem na twarzy szeroki uśmiech, byłem naładowany pozytywną energią (…) w sercu tkwiła radość z obejrzenia czegoś absolutnie nieprzewidywalnego. Filmu dzikiego, szalonego, przesadzonego, pięknego.
Kinofilia

„Neon Demon” w kinach

od 22 lipca 2016