Aktualności

Blue Ruin B1

„Blue Ruin”: świetne recenzje hipnotycznego thrillera

Od dziś w kinach „Blue Ruin”, który wpisuje się w tradycje najlepszych amerykańskich thrillerów i filmów zemsty, od takich jak „Nędzne psy” Sama Peckinpaha czy „Gran Torino” Clinta Eastwooda, po „Kill Bill” Quentina Tarantino i „To nie jest kraj dla starych ludzi” braci Coen. Film wprowadziła do amerykańskich kin legendarna firma braci Weinstein, a w recenzjach towarzyszących premierze nie szczędzono słów uznania młodemu reżyserowi Jeremiemu Saulnierowi, podkreślając, że jego film łączy „humor rodem z kina braci Coen z wystylizowaną przemocą z filmów Tarantino”.

Widać tu i imponujący, reżyserski talent, i umiejętność niebanalnego rozpisywania zgranych elementów: skromny budżet (wsparty pieniędzmi z Kickstartera) jeszcze bardziej, mam wrażenie, wymusił dramatyczną precyzję. Inna sprawa, że efekt nie byłby tak mocny bez hipnotycznego Macona Blaira w roli głównej, ale też operatorskiej sprawności Saulniera.
Paweł T. Felis, Gazeta Co Jest Grane ****

„Blue Ruin” jest perfekcyjnie zrealizowany, pełen artystycznie skomponowanych kadrów, poza tym trzyma w napięciu. (…) Jeremy Saulnier nie epatuje przemocą, lecz krzyczy i ostrzega.
Barbara Hollender, Rzeczpospolita

W światowym box offisie film zarobił już milion dolarów, wychodząc w ograniczonej dystrybucji i zaledwie w trzech krajach. Jakiś czas temu pojawił się w Cannes, a teraz na Saulniera zwrócone są oczy całego Hollywood. Wy też powinniście spojrzeć.
Michał Walkiewicz, Filmweb.pl, 8/10

Skromne „Blue Ruin” Jeremy’ego Saulniera wykrywa w kinie nowy reżyserski talent, który przy minimum środków potrafi wycisnąć z materiału maksimum emocji.
Urszula Lipińska, Stopklatka.pl

Zawierający cząstkę ducha filmów braci Coen „Blue Ruin” Jeremy’ego Saulniera to wypadkowa połączenia kina drogi, thrillera i historii zemsty, przefiltrowana jednak przez arthouse’ową subtelność i wrażliwość.
Robert Skowroński, Onet.pl

„Blue Ruin”, świetnie przyjętemu w Cannes, do arcydzieła wiele brakuje. Ale jest w tym filmie coś, co każe z niecierpliwością oczekiwać kolejnych produkcji reżysera.
Dawid Karpiuk, Newsweek, 4/5

Blue Ruin” w kinach od 22 sierpnia 2014