Aktualności

Blokada_B1_bez logotypow

„Blokada”, kolejny po „Mustangu” nagradzany film z Turcji, od dziś w kinach!

Miniony rok był dla kina tureckiego wyjątkowo dobry. Po ogromnym sukcesie porywającego „Mustanga”, który zrobił niezwykłą filmową karierę, zdobywając prawie 40 różnych międzynarodowych nagród i ocierając się o Oscara i Złoty Glob, do polskich kin trafia teraz „Blokada”. Drugi film Emina Alpera - zaskakująco celna, porażająca wizualnie wizja współczesnego świata, który przenika wszechobecna atmosfera inwigilacji, zagrożenia terroryzmem i społecznego szaleństwa - stał się odkryciem zeszłorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

W Polsce „Blokadę” docenili widzowie, wybierając go do dystrybucji w nowatorskim projekcie Scope100. Od dziś film w polskich kinach. 

„Blokada” (…) jest film filmem niepoślednim i oryginalnym, ma intensywność, gęstość i klimat – przez znaczną jego część siedziałem w kinie jak zahipnotyzowany.
Paweł Mossakowski, Co Jest Grane 24 ****

Blokada to kino ważne, bo przede wszystkim odważne, w każdym znaczeniu tego słowa. Jest reportażowe, artystyczne, kreatywne na poziomie ekspresji twórczej oraz. nie unikające psychologii. Przede wszystkim jednak nieegoistyczne – a cholernie zatroskane o człowieka.
Bernardetta Trusewicz, FDB.pl  9/10 

Zagadkowy, niedający spokoju dramat psychologiczny. 
Janusz Wróblewski, Tygodnik POLITYKA ****

Schizofreniczny, pełen niepokoju, mistrzowsko zmontowany obraz.
Aleksandra Nowak, Enter the Room

Film tureckiego reżysera trafia do polskich kin decyzją widzów biorących udział w plebiscycie Scope100 – ich wybór cieszy, bo choć wśród propozycji znalazły się naprawdę ciekawe tytuły, żaden film nie opowiadał o palących kwestiach i silnych emocjach w tak dopracowany, sugestywny sposób. 
Dominika Bierczyńska, Magazyn KINO

OPIS FILMU

„Blokada” to odkrycie zeszłorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film otrzymał 3 nagrody, a zarazem zwycięzca drugiej edycji ogólnopolskiego projektu Scope100. Zaskakująco celna, porażająca wizualnie wizja współczesnego świata, który przenika wszechobecna atmosfera inwigilacji, zagrożenia terroryzmem i społecznego szaleństwa. Film w reżyserii Elmina Alpera otrzymał Nagrodę Specjalną jury w Wenecji przyznaną przez wybitnych reżyserów: Alfonso Cuarona („Grawitacja”), Pawła Pawlikowskiego („Ida”), Nuri Bilge Ceylana („Zimowy sen”) i Hou Hsiao-hsiena („Zabójczyni).

Na obrzeżach 14-milionowej metropolii, w atmosferze społecznych napięć, lęku i podejrzliwości, dochodzi do spotkania dwóch braci, którzy nie widzieli się od 20 lat. Khadir zostaje wypuszczony z więzienia pod warunkiem tajnej współpracy z policją. Będzie musiał zaskarbić sobie zaufanie pełnego podejrzeń, opuszczonego przez żonę i dzieci Ahmeda. Jednak bracia nie zdają sobie sprawy, że prawdziwe zagrożenie czyha bliżej niż im się wydaje…