Aktualności

asghar_farhadi

Asghar Farhadi, irański reżyser nominowanego do Oscara filmu „Klient”, potępia dekret Trumpa

Asghar Farhadi, nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny za „Klienta”, nie pojawi się na gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Zdobywca Oscara z 2012 roku za „Rozstanie” pochodzi z Iranu, który znajduje się na liście państw objętych dekretem Donalda Trupa. Tuż po otrzymaniu nominacji w styczniu br. reżyser poinformował amerykańskiego dystrybutora filmu „Klient”, że przybędzie na galę oscarową. Zmienił zdanie w reakcji na dekret Trumpa zakazujący wjazdu na teren USA obywatelom 7 krajów muzułmańskich oraz wstrzymujący przyjmowanie uchodźców.

Zdecydowałem się nie uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej wraz z moimi kolegami ze środowiska filmowego, napisał w oświadczeniu, i dodał, że nie zamierza pojawiać się na gali, nawet jeśli zostanie wobec niego zastosowany wyjątek. Farhadi nie zamierzał bojkotować w ten sposób Oscarów, jednak zaistniała sytuacja i decyzja prezydenta Trumpa są dla niego nie do przyjęcia.

Twardogłowi, niezależnie od narodowości, politycznych przekonań, czy wojen, postrzegają świat w bardzo podobny sposób. Aby zrozumieć świat, nie mają innego wyboru, niż postrzeganie go przez pryzmat „my i oni”. Tej mentalności używają, aby tworzyć przerażający wizerunek „ich”, wywołując uczucie strachu u własnych obywateli, napisał Farhadi. Dodał, że te słowa nie dotyczą jedynie Stanów Zjednoczonych, a upokarzanie jednego narodu pod pretekstem ochrony drugiego nie jest nowym zjawiskiem w historii i zawsze prowadziło do wzajemnej wrogości. Reżyser wyraża również nadzieję, że podobieństwa między ludźmi przeważą i okażą się istotniejsze niż różnice między nimi.

W związku z decyzją Asghara Farhadiego oraz ostrym potępieniem zaistniałej sytuacji przez Amerykańską Akademię Filmową i środowisko Hollywood, amerykańskie media spekulują, że „Klient” ma bardzo duże szanse na zdobycie Oscara i może pokonać dotychczasowego faworyta, czyli niemiecką komedię „Toni Erdmann” w reż. Maren Ade.

Dystrybutorem obu filmów jest Gutek Film. 

„Klient” w kinach

od 21 kwietnia 2017