Aktualności

po-tamtej-stronie_plakat-b1_no-logo

Aki Kaurismäki po raz drugi laureatem najważniejszej nagrody krytyków filmowych: nowy film fińskiego mistrza „Po tamtej stronie” w kinach od 27 października

Dziennikarze zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) wybrali „Po tamtej stronie” Kaurismäkiego najlepszym filmem minionego roku (brano pod uwagę dzieła, które miały swoją międzynarodową premierę nie wcześniej niż w lipcu 2016). FIPRESCI Grand Prix 2017 to kolejna nagroda dla nowego filmu fińskiego mistrza, po Srebrnym Niedźwiedziu dla Najlepszego Reżysera na tegorocznym Festiwalu w Berlinie. „Po tamtej stronie” pokonał w finałowym głosowaniu oscarowy „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa oraz węgierskiego laureata Złotego Niedźwiedzia w Berlinie „Dusza i ciało”, reż. Ildikó Enyedi. To drugie FIPRESCI Grand Prix dla Kaurismakiego – 15 lat temu krytycy filmowi swoją najważniejszą nagrodę przyznali filmowi „Człowiek bez przeszłości”.

FIPRESCI Grand Prix jest przyznawana od 1999 roku, a zwycięski tytuł wybierany jest w głosowaniu przez wszystkich – prawie 600 – członków Federacji (w przeciwieństwie do nagród przyznawanych przez liczebnie ograniczone jury) spośród wszystkich międzynarodowych premier. W przeszłości nagrodą uhonorowano filmy m.in. Michaela Haneke, Cristiana Mungiu czy Jean-Luca Godarda.

W „Po tamtej stronie” Kaurismäki opowiedział historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację, ale na jego drodze staje Khaled – uciekinier z Syrii. Spotkanie to będzie początkiem nietypowej przyjaźni. W swoim najnowszym filmie fiński reżyser nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu, ale swoim zwyczajem potrafi przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.

Ujmujący, urokliwy i niezwykle zabawny.
☛ Indiewire.pl

To zaskakujący komediodramat o syryjskim uchodźcy, który szuka nowego domu w Helsinkach. Fiński reżyser nakręcił pełen empatii, a przy tym bardzo zabawny film, komentujący kryzys w Europie.
☛ Wirtualna Polska

Takich filmów bardzo nam teraz potrzeba.
☛ The Playlist

OPIS FILMU

Nagrodzona na ostatnim festiwalu w Berlinie czarna komedia w reżyserii kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego („Leningrad Cowboys”, „Człowiek bez przeszłości”). Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa.

Po sukcesie zrealizowanego we Francji „Człowieka z Hawru”, pełnego nawiązań do tamtejszego kina lat trzydziestych i czterdziestych, fiński mistrz postanowił wrócić do ojczyzny. W nagrodzonym na tegorocznym Berlinale „Po tamtej stronie” opowiedział historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie byłoby początkiem pięknej przyjaźni?

W najnowszym filmie Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu (w jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku). Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.

„Po tamtej stronie” w kinach

od 27 października 2017