Aktualności

Elle-Fanning-11082015

8 tytułów Gutek Film w Konkursie Głównym MFF Cannes 2016

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele festiwalu filmowego w Cannes, Pierre Lescure i Thierry Fremaux, ogłosili oficjalną selekcję filmów, które zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej edycji imprezy.

Wśród 20 tytułów, które trafiły do Konkursu Głównego 69. MFF Cannes znalazły się najnowsze filmy Pedro Almodovara, Nicolasa Windig Refna, Cristiana Mungiu, Andrei Arnold, Bruno Dumonta, Park Chan-wooka i Christi Puiu. Jim Jarmusch w tym roku zaprezentuje w Cannes aż dwa premierowe filmy: fabułę „Paterson” z Adamem Driverem (Konkurs Główny) oraz „Gimme Danger”, dokument o Iggym Popie i the Stooges. 

Dystrybutorem wszystkich wymienionych tytułów w Polsce jest Gutek Film. 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 11-22 maja 2016. O nagrodach zadecyduje jury pod przewodnictwem reżysera George’a Millera, twórcy serii „Mad Max”. 

„Julieta”

reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania

Trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych, i tajemnicach, które przed nimi skrywamy. Filmowa adaptacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro, w reżyserii twórcy „Porozmawiaj z nią” i „Volver”.

Odkąd przeczytałem „Uciekinierkę”, myślałem o zaadaptowaniu opowiadań Alice Munro na potrzeby kina. „Julieta” to mój powrót do kobiecego wszechświata. | Pedro Almodóvar

„Neon Demon” (The Neon Demon)

reż. Nicolas Winding Refn, USA, Francja, Dania

Pierwszy horror w karierze twórcy „Drive”, z Elle Fanning i Keanu Reevesem w rolach głównych. Rozgrywająca się w Los Angeles w środowisku modelek opowieść o pragnieniu sławy, wiecznej młodości, zazdrości i zbrodni. O tym, że piękni żyją krótko.

Pewnego ranka obudziłem się i zdałem sobie sprawę, że jestem zarówno otoczony, jak i zdominowany przez kobiety. Ku mojemu zdziwieniu poczułem potrzebę nakręcenia horroru o złowrogim pięknie. | Nicolas Winding Refn

„Uroczystość” (Bacalaureat)

reż. Cristian Mungiu, Rumunia

Współczesna opowieść w reżyserii laureata Złotej Palmy za „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni” i wyróżnionego nagrodą za najlepszy scenariusz w Cannes „Za wzgórzami”. Historia lekarza odchodzącego od żony i jego relacji z nastoletnią córką, która próbuje zrozumieć jego decyzję.

To dla mnie bardzo osobista historia. Opowiada o kompromisach, o rodzicielstwie i związku między tym, co mówimy naszym dzieciom, a tym jak nas widzą na co dzień. | Cristian Mungiu

„Sieranevada”

reż. Christi Puiu, Rumunia

Najnowszy film twórcy „Śmierci Pana Lazarescu”, zwycięzcy sekcji Un Certain Regard w Cannes.

W pierwszą rocznicę śmierci ojca powracający z paryskiego stypendium do Bukaresztu neurochirurg udaje się na uroczystość rodzinną. Wśród czekających na przybycie kapłana gości wybucha awantura na każdy możliwy temat – od niepozornych drobiazgów po spiskową teorię dotyczącą zamachu na WTC w 2001 roku. Wkrótce rodzinne spotkanie przeradza się w regularną wojnę domową.

„Slack Bay” (Ma Loute)

reż. Bruno Dumont, Francja, Niemcy

Czarna komedia z Juliette Binoche, Fabricem Luchini i Valerią Bruni-Tedeschi w reżyserii wielokrotnie nagradzanego w Cannes twórcy.

Lato 1910 roku. Wielu turystów znika bez śladu podczas wakacji na pięknych plażach północnej Francji. Cieszący się uznaniem inspektorzy policji Machin i Malfoy pojawiają się na miejscu, by zbadać okoliczności tajemniczych zdarzeń. Okolicę zamieszkują rodziny rybaków i poławiaczy ostryg, a wysoko nad zatoką wznosi się wakacyjna posiadłość arystokratycznej rodziny Van Peteghem. Każdego lata jaśnie państwo zjeżdżają nad morze, by ucztować, opalać się, pływać, a także bratać z lokalną ludnością…

„Służąca” (The Handmaiden)

reż. Park Chan-wook, Korea Płd.

Adaptacja bestsellerowej powieści Sarah Waters „Złodziejka” w reżyserii twórcy nagrodzonego Grand Prix festiwalu w Cannes „Old Boya”.

Lata 30-te XX wieku, okupowana przez Japonię Korea. Arystokratka, która odziedziczyła fortunę, oszust, który zrobi wszystko by ją poślubić, i wynajęta przez niego młoda złodziejka, która ma zaskarbić sobie względy milionerki i stać się jej powiernicą. Opowieść o trójkącie miłosnym i wyrafinowanej zemście.

„American Honey”

reż. Andrea Arnold, USA, Wielka Brytania

Andrea Arnold, reżyserka „Fish Tank”, umieściła akcję swojego najnowszego filmu w Stanach Zjednoczonych. Kobieta, która nie ma nic do stracenia, ucieka z domu i dołącza do grupy młodych domokrążców, dla których włóczęga po Ameryce jest stylem życia: pełnym wolnej miłości i przygód na granicy prawa. W rolach głównych Shia LeBeouf („Nimfomanka”, „Furia”), Riley Keough („Mad Max: Na drodze gniewu”) i debiutująca na ekranie Shasha Lane.

„Paterson”

reż. Jim Jarmusch, USA

Komedia Jima Jarmuscha, twórcy nagrodzonego Grand Prix festiwalu w Cannes filmu „Broken Flowers” i „Tylko kochankowie przeżyją”, z Adamem Driverem i Golshifteh Farahani („Co wiesz o Elli?”) w rolach głównych.

Zwyczajne miasteczko. Zwyczajny kierowca autobusu. Jego zwyczajna dziewczyna. Zwyczajne siedem dni z ich życia. Nic bardziej mylnego…

„Gimme Danger”

reż. Jim Jarmusch, USA
Midnigh Screening Cannes 2016

Dokument w klimacie filmów „Amy”, czy „Sugar Man”, w reżyserii ikony niezależnego amerykańskiego kina a ukazujący historię Iggy’ego Popa i jego zespołu The Stooges.