Aktualności

Le fils de Saul - Laszlo Nemes - Photo 2

27 stycznia pokaz specjalny filmu „Syn Szawła” z transmisją na żywo debaty z Brukseli z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Gutek Film we współpracy z Parlamentem Europejskim zaprasza na specjalny pokaz nagrodzonego Złotym Globem, Grand Prix w Cannes oraz nominowanego do Oscara filmu „Syn Szawła” w reżyserii László Nemesa.

Pokaz odbędzie się 27 stycznia 2016 o godz. 18.00 z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Seans zostanie poprzedzony transmisją debaty na żywo z Brukseli z udziałem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza i jego gości, w tym odtwórcy roli głównej – Gézę Röhriga. Debata będzie prowadzona w języku angielskim, bez tłumaczenia. Debatę będzie można obejrzeć na żywo w Internecie, a widzowie będą mogli zadawać uczestnikom debaty pytania poprzez Twittera.

Jednoczesne projekcje filmu „Syn Szawła” połączone z dyskusją odbędą się w 5 krajach (Belgia, Chorwacja, Polska, Słowacja, Słowenia).

Lista pokazów w Polsce:
Warszawa | Kino Muranów | KUP BILET
Wrocław | Kino Nowe Horyzonty | KUP BILET
Kraków | Kino Pod Baranami | KUP BILET
Poznań | Kino Muza | KUP BILET

Harmonogram projekcji: 
18.00 – 18.30 transmisja debaty
18.40 – 20.30 pokaz filmu

OPIS FILMU

Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, zdobywca Złotego Globu oraz Grand Prix na festiwalu w Cannes.

Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa – nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes oraz Złotym Globem dla Najlepszego Filmu Zagranicznego – przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

„Syn Szawła” powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu „Shoah”, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

„Syn Szawła” to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.