Aktualności

2016-lux-film-prize-luxfilmdays_fb_pl

25 listopada zapraszamy na debatę „Europejskie koprodukcje filmowe – jakie projekty Polska wspiera i powinna wspierać?” w ramach Dni Nagrody LUX w Kinie Muranów

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Gutek Film zapraszają w dniach 25-27 listopada do warszawskiego kina Muranów na pokazy filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2016.  Każdego dnia zostanie pokazany jeden z filmów z finałowej trójki.

Dodatkowo 25 listopada o godz. 19:00 odbędzie się debata na temat „Europejskie koprodukcje filmowe – jakie projekty Polska wspiera i powinna wspierać?” W debacie udział wezmą:
- Bogdan Zdrojewski – poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Kultury i Edukacji
- Irena Strzałkowska - przedstawiciel polskiej kinematografii w funduszu Rady Europy EURIMAGES
- Izabela Kiszka-Hoflik – Pełnomocnik Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. Produkcji Filmowej
- Beata Rzeźniczek – współprowadząca firmę Madants, zajmującą się produkcją niezależnego kina europejskiego

Debatę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka Radia Zet.

Dyskusja będzie transmitowana na żywo w internecie:
• na stronie internetowej Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego: http://www.europarl.pl/
• na Facebooku na stronie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego:
https://facebook.com/epwarszawa/
• na Facebooku na stronie Kreatywnej Europy: https://facebook.com/kreatywnaeuropa/
• na kanale Gutek Film na YouTube: https://www.youtube.com/GutekFilm

Po debacie zapraszamy na projekcję filmu „Życie Kabaczka”, a po seansie na koktajl.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny

Wejściówki na seanse można odbierać od 18 listopada w kasie kina Muranów w godz. 10:00 – 20:30. Liczba biletów na każdy seans jest ograniczona.

Opisy filmów wchodzących w skład przeglądu:

ŻYCIE KABACZKA (Ma vie de Courgette), reż. Claude Barras, Szwajcaria, Francja
25 listopada (piątek), godz. 19:00 (projekcja filmu poprzedzona debatą)

Kabaczek to dzielny mały chłopiec. Odkąd stracił mamę, jest przekonany, że jest sam na świecie. To się zmieni, gdy w domu dziecka zaprzyjaźni się z Simonem, Ahmedem, Jujube, Alice i Béatrice. A także Camille… Każde z nich ma swoją historię, równie trudną jak oni sami są wrażliwi. Ale gdy masz prawie 10 lat, jeszcze wiele jest do odkrycia – jak to jest być zakochanym, mieć paczkę przyjaciół, a nawet być szczęśliwym.

TONI ERDMANN, reż. Maren Ade, Niemcy, Austria, Rumunia
26 listopada (sobota), godz. 19:00

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

OTWIERAJĄC OCZY (À peine j’ouvre les yeux), reż. Leyla Bouzid, Francja, Tunezja, Belgia, Zjednoczone Emiraty Arabskie
27 listopada (niedziela), godz. 19:00

Tunis, lato 2010 r., na kilka miesięcy przed rewolucją. 18-letnia Farah zdaje maturę, rodzina widzi w niej przyszłego lekarza, lecz dziewczyna ma inny pomysł na siebie. Wbrew woli matki śpiewa w ambitnym zespole rockowym, żyje pełnią życia, odkrywa miłość i miasto nocą. Gdy z zespołem zaczyna występować w stołecznych kawiarniach, do matki prędko docierają informacje o „bezwstydnym” zachowaniu córki w miejscach zastrzeżonych dla mężczyzn. Próbuje powstrzymać córkę, ale na próżno. Farah buntuje się poprzez muzykę, wyrażając nadzieje wszystkich młodych ludzi.

Zapraszamy na tegoroczne Dni Nagrody LUX 

Nagroda Filmowa LUX została ustanowiona w 2007 roku i jest corocznie przyznawana przez Parlament Europejski. Laureata wyłaniają w głosowaniu posłowie do Parlamentu Europejskiego. Jej celem jest zwiększynie obiegu europejskich filmów w Europie i zapoczątkowanie ogólnoeuropejskiej debaty o ważnych kwestiach społecznych. Nagroda Filmowa LUX to niezwykła inicjatywa. Większość europejskich koprodukcji jest pokazywana wyłącznie w kraju, z którego pochodzą, i nieczęsto rozpowszechniana poza jego granicami, nawet w samej Unii, tymczasem Nagroda Filmowa LUX oferuje trzem europejskim filmom unikalną możliwość opatrzenia napisami w 24 językach urzędowych UE. Nagroda Filmowa LUX przyczyniła się do powstania Dni Nagrody LUX.

Dni Nagrody LUX to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie kulturowe przekraczające granice państw. Filmy są wyświetlane we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a projekcje są opatrzone napisami w 24 językach UE, tak aby wszyscy obywatele mieli możliwość ich obejrzenia oraz wzięcia udziału w dyskusji nad tematami, które poruszają. 23 listopada 2016 jeden z trzech finałowych filmów otrzyma główną nagrodę Parlamentu Europejskiego dla najlepszego europejskiego filmu 2016 roku.

Nagroda publiczności: Widzowie mogą także zagłosować na jeden z filmów z tegorocznej finałowej trójki za pośrednictwem strony internetowej luxprize.eu lub na  stronie Luxprize na Facebooku.

Więcej o nagrodzie: www.luxprize.eu