Aktualności

Barany B1

17 lutego Spotkanie Filozoficzne z filmem „Barany. Islandzka opowieść” | Warszawa i Poznań

Gutek Film i Uniwersytet Warszawski zapraszają 17 lutego (środa) o godz. 19:00 na kolejne Spotkanie Filozoficzne w Kinie Muranów w Warszawie, w ramach którego zostanie pokazany film „Barany. Islandzka opowieść” w reż. Grímura Hákonarsona. Po nim dyskusję z widzami poprowadzi Mikołaj Sławkowski-Rode, doktorant Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Bilety w cenie 20 zł.
KUP BILET

Mikołaj Sławkowski-Rode jest aktualnie na ostatnim roku studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pod kierownictwem prof. Zofii Rosińskiej oraz prof. Rogera Scrutona kończy doktorat dotyczący zagadnienia doświadczenia skończoności. Ponadto od trzech lat wykłada filozofię starożytną, nowożytną oraz metafizykę na Uniwersytecie Oksfordzkim w Blackfriars Hall. Jest on także jednym z założycieli i głównych organizatorów Humane Philosophy Project, będącego inicjatywą opartą na współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Oksfordzkiego (www.humanephilosophy.com).

SPOTKANIA FILOZOFICZNE to cykl comiesięcznych spotkań, z których każde składa się z projekcji filmu z repertuaru Gutek Film oraz rozmowy z publicznością na temat bezpośrednio zainspirowany filmem.

———————–

Spotkania Filozoficzne w pozostałych miastach:

POZNAŃ: 17 lutego (środa) o godz. 21:00 w Kinie Muza
Spotkanie po projekcji poprowadzi Bartosz Mroczkowski - wieczny wędrowiec, który aktualnie realizuje swoje filozoficzne pasje w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu jako doktorant (2013). Autor pracy „Anty-psychiatria: filozofia i praktyka”. Współzałożyciel i redaktor kolektywu myślowego Machina Myśli. Zainteresowania: filozofia stawania się, zoe, posthumanizm, transhumanizm, nowy materializm, estetyka egzystencji, poststrukturalizm, szeroko rozumiana cielesność i eksperymenty z nią związane.

BILETY w cenie: ★ 18 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 20 zł (miejsce w loży love seat)
KUP BILET

————————

Zachęcamy do udziału w spotkaniach jeśli:
- poszukujesz odpowiedzi na istotne pytania dotyczące twojego życia,
- interesujesz się sprawami fundamentalnymi, których wielu ludzi w ogóle nie dostrzega,
- chcesz wyćwiczyć kreatywne myślenie, argumentowanie i jasne komunikowanie swoich myśli,
- cenisz wszechstronne myślenie, dzięki któremu łatwiej opanowywać nowe umiejętności, przystosowywać się do zmian i pokonywać lęk przed tym, co nowe,
- pragniesz pogłębić umiejętność trafnego analizowania rzeczywistości i samodzielnego myślenia, które uodporniają na manipulacje,
- wierzysz, że otwarty umysł i ciekawość świata nadają życiu smak i głębię.
Tego wszystkiego nauczy cię FILOZOFIA.

Zapraszamy!

Zwycięzca sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes. Komediodramat Grimura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi (Sigurður Sigurjónsson) i Kiddi (Theodor Júlíusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Cenią ponad wszystko swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu.

„Barany. Islandzka opowieść” – islandzki kandydat do Oscara – jest przepełniony błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie ukazuje obraz ludzi broniących – czasem w uparty, a czasem w komiczny sposób – swojego stylu życia i niezależności. Film Hákonarsona to hymn na cześć przekornej ludzkiej natury, która w najtrudniejszej sytuacji potrafi zachować się w nieprzewidywalny, budzący podziw sposób. Finał „Baranów. Islandzkiej opowieści” – jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat – nie pozostawi nikogo obojętnym.