Aktualności

120battementsparminute

„120 uderzeń serca” w reż. Robina Campillo zwycięzcą festiwalu ALL ABOUT FREEDOM 2017. Film w kinach od 11 maja 2018.

Film „120 uderzeń serca” (120 battements par minute) w reż. Robina Campillo został wybrany najlepszym filmem 11. edycji All About Freedom Festival. Główna nagroda festiwalu w wysokości 30 tys. zł – ufundowana przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – trafiła do reżysera filmu najtrafniej odnoszącego się do aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek, i przyczyniającego się do zrozumienia wartości solidarności. Filmy oceniało jury w składzie: Agata Passent – dziennikarka i publicystka, Tadeusz Sobolewski – krytyk filmowy, oraz Tomasz Wasilewski – reżyser. 

Tadeusz Sobolewski tak podsumował wybór jury: Aktywiści ze „120 uderzeń serca” wydają się forpocztą przyszłej demokracji. W swojej najgłębszej, intymnej warstwie, film Campillo jest jednak romantyczną opowieścią o ludziach, dla których nadaktywność jest najlepszym sposobem na życie, aż do końca.

Reżyser zwycięskiego filmu, nie mógł odebrać nagrody osobiście, był jednak obecny dzięki zapisowi wideo. – Bardzo cieszę się z tej nagrody, bo to Gdańsk jest miejscem, w którym zrodziła się Solidarność. Ten ruch inspiruje do dziś. Próbowałem w moim filmie pokazać aktywizm we Francji, nie chciałem jednak tworzyć filmu historycznego, a pokazać emocje, wszelkie sprzeczności, jakie występują w takich grupach. To było bardzo ważne dla mnie jako świadka tych działań – mówił Robin Campillo w wystąpieniu, które zostało wyemitowane podczas gali. 

OPIS FILMU

W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: mamy wczesne lata 90., epidemia AIDS zbiera we Francji swoje żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP. „120 uderzeń serca” jest pełnym pasji i furii portretem młodości spotykającej śmierć, rasowym, rozdyskutowanym kinem politycznym i poruszającą love story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Wyróżniony Grand Prix przez canneńskie jury (na czele którego stał Pedro Almodóvar) film Campillo jest powrotem do lat 90., reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS. 

(Małgorzata Sadowska dla festiwalu T-mobile Nowe Horyzonty)

„120 uderzeń serca” w kinach

od 11 maja 2018